دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

فضانوردان ماموریت «کرو-۸» معرفی شدند

فضانوردان ماموریت «کرو-۸» معرفی شدند

ناسا فهرست فضانوردان ماموریت «کرو-۸» را که در سال ۲۰۲۴ انجام خواهد شد اعلام کرد.

 به نقل از اسپیس، فضانوردان ماموریت «کرو-۸»(Crew-۸) که با کپسول «دراگون»(Dragon) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) پرتاب خواهند شد، فضانوردان ناسا «متیو دومینیک»(Matthew Dominick) به عنوان فرمانده، «مایکل بارت»(Michael Barratt) به عنوان خلبان و «ژانت اپس»(Jeanette Epps) به عنوان متخصص ماموریت و همچنین، «الکساندر گربنکین»(Alexander Grebenkin) فضانورد روسی متخصص ماموریت هستند.

مقامات ناسا چهارم اوت اعلام کردند که این چهار نفر در اوایل سال ۲۰۲۴ به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز خواهند کرد. در بیانیه پیشین ناسا نیز تاریخ پرتاب زودتر از فوریه ۲۰۲۴ نبود. این فضانوردان، جانشین چهار نفر خدمه ماموریت «کرو-۷»(Crew-۷) خواهند شد که روز ۲۵ اوت به فضا خواهند رفت.

ماموریت کرو-۷، با دو روز تاخیر نسبت به آخرین برآورد(۲۵ اوت) پرتاب خواهد شد. دلیل تاخیر این است که اسپیس‌ایکس به تازگی یک موشک «فالکون هوی»(Falcon Heavy) را از همان سکوی پرتاب به فضا فرستاده است و برای تکمیل آماده‌سازی سکوی پرتاب به زمان بیشتری نیاز دارد.

کرو-۷ قرار است چهار فضانورد شامل «یاسمین مقبلی»(Jasmin Moghbeli) فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا، «آندریاس موگنسن»(Andreas Mogensen) از آژانس فضایی اروپا، «ساتوشی فوروکاوا»(Satoshi Furukawa) از ژاپن و «کنستانتین بوریسوف»(Konstantin Borisov) از روسیه را با کپسول دراگون شرکت اسپیس‌ایکس به نام «پایداری»(Endurance) به فضا بفرستد.

فضانوردان ماموریت «کرو-۸» معرفی شدند
فضانوردان ماموریت کرو-۷

اما کرو-۸ هشتمین ماموریت عملیاتی سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس خواهد بود که به واسطه آن، فضانوردان را از طرف ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد. این اولین ماموریت سه نفر از فضانوردان آن است اما سومین سفر بارت پس از پرواز در سال ۲۰۰۹ برای ماموریت‌های «اکسپدیشن»(Expedition) ۱۹ و ۲۰ و ماموریت «اس‌تی‌اس-۱۳۳»(STS-۱۳۳) در سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

پس از ماموریت «جسیکا واتکینز»(Jessica Watkins) در سال ۲۰۲۲، اپس دومین زن سیاه‌پوستی خواهد بود که یک ماموریت بلندمدت را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهد. اپس در اواخر دوره آموزشی، از فهرست خدمه دیگری که در سال ۲۰۱۸ پرواز کردند، کنار گذاشته شد اما بلافاصله شرایط لازم را برای سایر وظایف به دست آورد. سپس، اپس روی توسعه فضاپیمای «استارلاینر»(Starliner) شرکت «بوئینگ»(Boeing) کار کرد و پس از تاخیرهای فنی، اولین پرتاب سرنشین‌دار «استارلاینر-۱» به او منصوب شد.

استارلاینر دومین وسیله نقلیه تجاری سرنشین‌دار ناسا خواهد بود و ممکن است در سال ۲۰۲۳ آماده پرواز با فضانوردان باشد اما انتظار می‌رود روز هفتم اوت، به‌روزرسانی بزرگی در مورد فضاپیما صورت بگیرد و در آن زمان ممکن است تاریخ پرواز جدیدی اعلام شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *