فضانوردان مأموریت شنژو ۱۳ چین چهارمین راهپیمایی فضایی این کشور در سال ۲۰۲۱ را هم با موفقیت به پایان رساندند.

چین برای ورود دو ماژول جدید در سال ۲۰۲۲ آماده می‌شود. فضانوردان چینی مأموریت شنژو ۱۳روز یکشنبه یک مأموریت برون‌ایستگاهی را پیش بردند و با راهپیمایی فضایی یک دوربین سراسرنما (پانوراما) تازه را برای نظارت بر ایستگاه فضایی نصب کردند.

فضانورد جدید چین «یه گوانگفو» (Ye Guangfu) دریچه‌ی قفل هوایی تیان‌هه را در ۲۶ دسامبر (۵ دی) ساعت ۱۸:۴۴ به وقت پکن (۱۴:۱۴ به وقت تهران) باز کرد و مدت کوتاهی پس از خروج، سلامت و احساس خوب خود را به زمین گزارش داد. خیلی زود فرمانده مأموریت «ژای ژیگانگ» (Zhai Zhigang) هم به او پیوست و در همین حال همکار دیگر آن‌ها «وانگ یاپینگ» (Wang Yaping) هم با کنترل بازوی رباتیک ایستگاه به عملیات کمک می‌کرد و سرانجام این سه نفر طی یک هماهنگی دقیق، موفق به نصب دوربین پانوراما شدند.

«ژانگ وی» (Zhang Wei) طراح سیستم‌های ایستگاه فضایی در آکادمی فناوری فضایی چین گفت: «دوربین بیش از ۳۰۰ میلی‌متر بالا رفت و از دیواره‌ی ایستگاه دورتر شد. بنابراین می‌تواند نماهای بهتری با نماهای کمتر مسدود شده ارائه دهد. این دوربین عمدتا برای مشاهده‌ی عملیات روی سطح فضاپیما و همچنین برای مشاهده‌ی فاصله‌ی میان آرایه‌های خورشیدی و بازوی رباتیک در حال حرکت استفاده می‌شود.»

یه و ژای هر دو ۶ ساعت و ۱۱ دقیقه پس از باز شدن دریچه به ایستگاه بازگشتند. در طول راهپیمایی فضایی آن‌ها همچنین وظایف دیگر مربوط به تجهیزات فضایی را هم انجام دادند. تیم پشتیبانی زمینی خطاب به فضانوردان گفت: «با سپاس از تلاش‌های شما، تصاویر بسیار زیبایی را برای ما آفریدید. همه‌ی اعضای تیم زمینی و مرکز فضانوردی به شما افتخار می‌کنند.»

چین از زمان پرتاب ماژول «تیان‌هه» (Tianhe) در آوریل ۲۰۲۱ (دیجیزا) چهار فعالیت برو‌ن‌ایستگاهی یا پیاده‌روی فضایی را به پایان رسانده است و در هر یک از مأموریت‌های «شنژو ۱۲» (Shenzhou 12) و «شنژو ۱۳» (Shenzhou 13) دو عملیات را انجام داده است.

شنژو ۱۳ در ماه اکتبر پرتاب شد و انتظار می‌رود که سه خدمه‌ی مأموریت شش ماهه‌ی خود را در مارس ۲۰۲۲ به پایان برسانند. پس از آن، چین برای تکمیل ساخت ایستگاه فضایی سه ماژوله‌ی خود را به سرعت بالا می‌برد.

«ژو جیان‌پینگ» (Zhou Jianping) طراح ارشد فضاپیمای انسانی چین گفت: «پس از بازگشت شنژو ۱۳ به خانه، ما یک فضاپیمای باری تیان‌ژو، فضاپیمای سرنشین‌دار شنژو ۱۴ و یک ماژول آزمایشگاهی با نام منگ‌تیان (Mengtian) را پرتاب خواهیم کرد.»

او افزود: «با جابه‌جایی و اتصال این ماژول‌ها به هسته ساخت ایستگاه فضایی تیان‌گونگ چین تکمیل خواهد شد. این یک نقطه‌ی عطف در توسعه‌ی برنامه‌ی فضایی سرنشین‌دار ما و برنامه‌ی فضایی چین خواهد بود و دوره‌ی جدیدی از برنامه‌ی فضایی سرنشین‌دار چین را آغاز خواهد کرد.»

منبع: Space