گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که سویه فرعی اومیکرون BA.2 در حال حاضر در ۴۰ کشور شناسایی شده و در حال گسترش است. هنوز اطلاعات کاملی از اثربخشی واکسن در برابر این سویه فرعی، انتقال یا شدت بیماری ناشی از آن در دسترس نیست.

 ویروس کووید۱۹ همچنان به جهش های جدیدش ادامه داده و سویه های بیشتری ایجاد می کند. حدود دو ماه از ظهور سویه اومیکرون می گذرد که زیر شاخه ای از این سویه به نام اومیکرون BA.2 در ۲۲ ایالت از ایالات متحده آمریکا شناسایی شده است. 
کریستن نوردلاند، سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در این باره گفت: اگرچه نسل اومیکرون BA.2 اخیراً در برخی کشورها به نسبت افزایش یافته است، اما همچنان نسبت به ویروس‌های در گردش در ایالات متحده و در سطح جهان بسیار پایین است. هنوز مشخص نیست اومیکرون BA.2 نسبت به اومیکرون BA.1 قابل انتقال تر است و یا نسبت به آن برتری دارد. 
دانشمندان در سراسر جهان در حال بررسی نوع BA.2 Omicron هستند. به گزارش دیجیزا، دکتر جاکوب لمیوکس (Jacob Lemieux)، متخصص بیماری‌ های عفونی بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون معتقد است این زیر شاخه اومیکرون مانند سویه اصلی، اختلال، عوارض و مرگ و میر در پی ندارد. به نظر می رسد فعلا شواهد نگران کننده ای از این سویه مشاهده نشده و سازمان بهداشت جهانی نیز آن را سویه نگران کننده تلقی نکرده است. این سازمان اعلام کرد هنوز شواهد کافی و کاملی از اثربخشی واکسن در برابر این سویه فرعی، انتقال یا شدت بیماری ناشی از آن در دسترس نیست.  
در خاتمه گفتنی است طی ماه های گذشته حداقل ۴۰ کشور شیوع سویه جهش یافته اومیکرون BA.2 را گزارش کرده اند که گسترش سریع این نوع فرعی در دانمارک و بریتانیا بیشتر از سایر مناطق جهان گزارش شده است.