دیجیزا/ پژوهشگران کانادایی، آزمایش جدیدی ارائه داده‌اند که می‌تواند به شناسایی بیمارانی که واکنش مثبتی نسبت به ایمنی‌درمانی دارند، کمک کند.
 شاید یک آزمایش که می‌تواند تغییر سطح تومور خون را تشخیص دهد، یک روش ساده، غیرتهاجمی و فوری برای پیش‌بینی افرادی باشد که واکنش بهتری نسبت به ایمنی‌درمانی، روشی که برای درمان سرطان‌های پیشرفته به کار می‌رود، دارند.

اگرچه ثابت شده که ایمنی‌درمانی می‌تواند اندازه تومورها را کاهش دهد و به نجات بیمارانی که درمان‌های دیگر برای آنها موثر نیست، کمک کند اما تنها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. پزشکان هنوز نمی‌توانند این بیماران را پیش از آغاز درمان شناسایی کنند.

شناسایی این گونه بیماران بسیار مهم است زیرا ایمنی‌درمانی می‌تواند عوارض جانبی شدیدی را برای بیماران به همراه داشته باشد؛ در نتیجه آگاهی از این موضوع که آیا آغاز یا ادامه درمان می‌تواند موثر باشد یا خیر، بسیار سودمند خواهد بود.

پژوهشگران “مرکز سرطان پرنسس مارگارت”(Princess Margaret Cancer Centre) در کانادا، پژوهش جدیدی را برای ارزیابی واکنش بیماران مبتلا به سرطان نسبت به ایمنی‌درمانی انجام داده‌اند که مبتنی بر سابقه تومور بیمار است.

آنها دریافتند که می‌توان با بررسی افزایش و کاهش سطح DNA که از تومور به خون بیمار ریخته می‌شود، واکنش هر فرد را نسبت به درمان طی چند هفته پیش‌بینی کرد.
آزمایش ژنومیک با فناوری‌های جدید و قوی می‌تواند به تشخیص جهش‌های ژنتیکی در بخش‌هایی از DNA که در حال گردش در جریان خون هستند، کمک کند. این بخش‌ها با نام “DNA در حال گردش”(ctDNA) شناخته می‌شوند.
این پژوهش نشان می‌دهد که کاهش DNA در حال گردش طی شش هفته پس از درمان با داروهای ایمنی‌درمانی، با واکنش مثبت نسبت به دارو و نجات بیمار در ارتباط است.

این پژوهش، در مجله “Nature Cancer” به چاپ رسید.