تلاطم‌های اقتصادی باعث دردسرهای زیادی برای استارت آپ های سازنده خودروهای الکتریکی شده اما این امر باعث نمی‌شود شرکت ایتالیایی “اِرا” از اولین خودروی خود رونمایی نکند.

اِرا محصول جدید خود را فعلاً با نام ساده شاسی‌بلند معرفی کرده و از آن به عنوان وسیله نقلیه الکتریکی و فوق لوکس سود می‌برد. این خودرو قرار است چشم‌اندازی بی‌نظیر از آینده‌نگری جذاب و راحت را به نمایش بگذارد. جدای از این ادعاهای برجسته، شاسی‌بلند موردبحث دارای نمای جلوی گیراست که چراغ‌های LED باریک و بلند جزو شاخصه‌های اصلی به شمار می‌روند. این چراغ‌ها به کانالی رسیده‌اند که هوا را از روی کاپوت عبور داده و از شیشه جلوی خمیده مشایعت می‌کنند. به این موارد باید ورودی‌های هوای اسپرت و نوار نورانی را اضافه کنیم که باعث می‌شوند قدبلند جدید اِرا در شب شخصیت بصری منحصربه‌فردی داشته باشد.

با گذر از بخش جلو به پروفایل جانبی با اورهنگ های کوتاه، گلگیرهای آئرودینامیک و بدنه‌ای سرراست می‌رسیم. البته این خودرو بیشتر به خاطر درب‌هایی با جهت باز شدن رو به بالا برجسته می‌شود. شرکت سازنده می‌گوید این نوع طراحی باعث راحتی ورود و خروج به خودرو خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های برجسته طراحی بصری می‌توان به دستگیره‌های درب متمایز و طراحی سقف و شیشه‌های کامپکت اشاره کرد. نمای عقب شاسی‌بلند اِرا در مقایسه با سایر بخش‌ها نسبتاً ساده بوده اما می‌توان متوجه بال عقب کوچک با چراغ‌های یکپارچه شد. سپر عقب مشکی‌رنگ نیز یکی دیگر از ویژگی‌های بصری آن است.

این شرکت که در میلان ایتالیا مستقر است اشاره‌ای به مشخصات محصول جدید خود ندارد اما می‌گوید طراحانش روشی رادیکال را برای آئرودینامیک شاسی‌بلند در پیش گرفته‌اند. آئرودینامیک نقشی مهم در طراحی و راندمان این خودرو ایفا می‌کند. به لطف تمرکز روی این موارد، شاسی‌بلند اِرا راندمان آئرودینامیکی استثنایی خواهد داشت. آئرودینامیک فعال این محصول الکتریکی نیز باعث بهینه‌سازی درگ و مدیریت گرمایی باتری می‌شود.

جزئیات زیادی از این خودرو در دست نیست اما کمپانی موردبحث می‌گوید محصولش از ساختار مونوکوک، تکنولوژی‌های فیبر کربن فورج کاری شده و متریال پایدار و سبز سود خواهد برد. فاصله بین محوری ۳ متری شاسی‌بلند اِرا نیز فضای کابین بسیار زیاد را تضمین خواهد کرد. این برند مشخصات فنی را نیز اعلام نکرده اما برخی خبرها نشان دهنده پرفورمنسی فوق‌العاده و شعاع حرکتی ۸۰۰ کیلومتری هستند. انتظار می‌رود قیمت شاسی‌بلند ایتالیایی یاد شده بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار دلار باشد. شاسی‌بلند الکتریکی اِرا در بازارهای گوناگونی از جمله آمریکای شمالی، اروپا، چین، بریتانیا و… عرضه خواهد شد. اگرچه سؤالات زیادی درباره این قدبلند جدید وجود دارد اما گفته شده در فوریه ۲۰۲۳ نیز سدان جدید این برند معرفی خواهد شد و هر دو خودرو در سال ۲۰۲۵ به دست مشتریان خواهند رسید. منتظر انتشار جزئیات بیشتر از این خودروها و به اشتراک‌گذاری آن‌ها با شما عزیزان خواهیم ماند.