ویندوز ۱۱ در ابتدای راه خود کاربران را با مشکلات فراوانی جهت انتقال به نسخه جدید روبرو ساخت. حالا که مدتی از پایدار شدن این سیستم عامل می‌گذرد، شایعه‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد نصب ویندوز ۱۱ حتماً باید روی درایو SSD انجام شود.

یک گزارش اجرایی اخیر از شرکت تحلیلگر صنعت ذخیره سازی داده Trendfocus اذعان دارد که OEM ها فاش کرده‌اند مایکروسافت آن‌ها را تحت فشار قرار داده تا HDD ها را به عنوان درایو ذخیره‌سازی اصلی در کامپیوترهای مجهز به ویندوز ۱۱ از پیش نصب شده کنار بگذارند و به جای آن از SSD استفاده کنند.

همچنین گفته شده مایکروسافت برای عملی کردن این اقدام، تا سال ۲۰۲۳ به آن‌ها مهلت داده است.

جالب اینجاست که این اقدامات از سوی مایکروسافت در حالی صورت می‌پذیرد که وجود حافظه SSD در لیست مشخصات مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۱ ذکر نشده است و OEM ها نیز ضرب‌الاجل مایکروسافت را به عقب انداخته‌اند.

جدیدترین لیست مشخصات سخت افزاری مورد نیاز نصب ویندوز ۱۱، نیاز به یک درایو ذخیره سازی ۶۴ گیگابایتی یا بزرگ‌تر را نشان می‌دهد و جایی صحبتی از الزام به استفاده از SSD نیست.

با این حال، مایکروسافت تصریح می‌کند که دو ویژگی DirectStorage و Windows Subsystem for Android سیستم عامل ویندوز به SSD نیاز دارند.

از این رو مشخص نیست که آیا مایکروسافت قصد دارد حداقل مشخصات رایانه‌های شخصی ویندوز ۱۱ را پس از سال ۲۰۲۳ به وجود SSD  برای سیستم‌های از پیش ساخته تغییر دهد یا خیر.

حرکتی که OEM ها را مجبور به استفاده از SSD به جای HDD برای بوت شدن سیستم عامل می‌کند، از نظر عملکرد کلی کاری بسیار منطقی است؛ SSD ها تجربه کاربری و سرعت پاسخگویی سریع‌تری را ارائه می‌دهند.

بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی رومیزی در حال حاضر با یک SSD برای درایو بوت عرضه می‌شوند و برخی هم از هارد درایو ثانویه برای ذخیره‌سازی فایل‌های بزرگ مانند عکس‌ها و ویدیوها استفاده می‌کنند. با این حال، برخی از مدل‌های پایین رده به ویژه در بازارهای در حال توسعه، هنوز از هارد دیسک به عنوان دستگاه بوت استفاده می‌کنند.

مثل همیشه، مشکلی که باعث می‌شود همه سیستم‌ها به حافظه SSD بجای هارد دیسک مجهز نشوند، فاکتور قیمت است. جان چن، معاون Trendfocus در این باره می‌گوید: «جایگزینی یک هارد ۱ ترابایتی از نظر قیمت می‌تواند یک SSD ارزان قیمت ۲۵۶ گیگابایتی باشد که ظرفیت کافی برای اکثر کاربران فراهم نمی‌کند. برعکس، استفاده از یک حافظه SSD  با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت، برای کامپیوترهای رده پایین با محدودیت قیمتی شدید، قدرت خرید را از بین می‌برد.»

با این وجود مشخص نیست که مایکروسافت در صورت عدم رعایت خواسته‌هایش توسط  OEMها، چه اقداماتی می‌کند و هنوز اظهاری نظری در این رابطه ندارد.

Trendfocus می‌گوید این جابجایی پیامدهایی برای تقاضای HDD در سال آینده خواهد داشت. با این حال به نظر می‌رسد که  SSD‌ها در نهایت به زودی جایگزین  HDD‌ها خواهند شد.