اخیراً ویدیویی از یک تانک خودران بر پایه هوش مصنوعی و بدون نیاز به سرنشین منتشر شده است که نشان می‌دهد ارتش و نیروهای نظامی قصد دارند از این فناوری استفاده‌های ترسناکی داشته باشند.

همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر ربات‌های بسیار کاربردی و جذابی ساخته شده تا زندگی انسان را بهبود ببخشند. از این میان می‌توان به ربات‌هایی که می‌توانند با دقت بالا جراحی انجام دهند یا ربات‌های بسیار کوچکی که برای اهداف درمانی داخل بدن انسان قرار می‌گیرند اشاره کرد. اما باید در نظر داشت که مانند دیگر فناوری‌ها، هوش مصنوعی و رباتیک هم سمت تاریکی دارند و می‌توانند برای کاربردهای نظامی و مخرب استفاده شوند.

اخیراً شرکت Milrem Robotics و کمپانی نظامی Kongsberg Defence & Aerospace ویدیویی را از جدیدترین فناوری رباتیک خود منتشر کرده‌اند. این شرکت‌ها که از پیشروان فناوری‌های نظامی و تامین‌کنندگان تجهیزات دفاعی جهان هستند، بیشتر بر گجت‌ها و ربات‌هایی تمرکز دارند که کار سربازان را در میدان جنگ آسان‌تر و کم‌خطرتر کنند. نتیجه‌ی همکاری این دو کمپانی یک تانک خودران ترسناک است که می‌تواند از دور کنترل شود.

 
جذاب‌ترین و همچنین ترسناک‌ترین بخش این فناوری آن‌جاست که تانک مزبور از هوش مصنوعی برای مسیریابی استفاده می‌کند و می‌توانند از سد معبر و موانع مختلف عبور کند. این بدان معناست که حرکت و مسیریابی این تانک به صورت خودکار انجام می‌شود و هیچ انسانی در کنترل حرکت آن دخیل نیست. در حال حاضر مشخص نیست که برجک متصل به این تانک توسط سربازان کنترل خواهد شد یا کمپانی Milrem قصد دارد این تانک را کاملاً خودران کند.

احتمالاً مطلع هستید که در چند سال اخیر بحث خودروهای خودران و ماشین‌های بدون سرنشین بسیار داغ بوده است و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ از قبیل گوگل و تسلا روی آن کار می‌کنند. هرچند به نتیجه رسیدن این فناوری و عرضه‌ی ماشین‌های خودران می‌تواند در راستای کاهش تصادفات کمک بزرگی به جامعه‌ی انسانی کند، اما شاید بتوان گفت استفاده از این فناوری در تانک‌ها و وسیله‌های جنگی مسائل اخلاقی بسیاری را پیش خواهد آورد.

نظر شما در مورد استفاده از هوش مصنوعی و رباتیک در شرکت‌های نظامی و ابزارآلات جنگی چیست؟ با وجود این مسئله‌ی بزرگ شما چه نظری در مورد ادامه‌ی روند رشد فناوری ماشین‌های خودران دارید؟