دیجیزا/ بله، خبر بزرگی در مراسم Galaxy Unpacked 2020 بود که گفته شد سامسونگ ۳ سال آپدیت سیستم عامل را برای دستگاه های جدیدش ارایه می کند. این یعنی چه؟ یعنی گلکسی نوت ۲۰ که با اندروید ۱۰ ارایه شده تا اندروید ۱۳ آپدیت خواهد شد. این برای دیگر دستگاه معرفی شده در این مراسم هم صادق است. موضوع قابل توجه و بزرگی برای رقابت در دنیای اندروید و نزدیک تر شدن به آپدیت ۴ ساله (و حتی بیشتر) در iOS است.

۳ سال آپدیت سیستم عامل
سامسونگ دومین رویداد Galaxy Unpacked خود در سال جاری را به پایان رساند، جایی که شرکت فناوری کره ای از ۵ دسده دستگاه جدید رونمایی کرد که شامل موارد زیر می شد:

۱- گلکسی نوت ۲۰ اولترا و گلکسی نوت ۲۰
۲- گلسی تب اس ۷ پلاس و گلگسی تب اس ۷
۳- گلکسی زد فولد ۲
۴- گلکسی بادز لایو
۵- گلکسی واچ ۳
اما یکی از هیجان انگیز ترین اطلاعات (حداقل برای ما) در پایان این رویداد به دست آمد که سامسونگ گفت که آنها متعهد هستند که نسخه های جدید سیستم عامل را برای “حداکثر ۳ نسل” از زمان انتشار عرضه کنند. این بدان معنی است که سامسونگ سرانجام همان سطح پشتیبانی نرم افزاری را که گوگل برای تلفن های پیکسل خود ارائه می دهد، ارائه می دهد.

دستگاه های جدید یعنی Galaxy Note 20 یا Galaxy Tab S7 و Galaxy Z Fold 2 همه با اربط کاربری One UI 2.5 سامسونگ مبتنی بر اندروید ۱۰ عرضه می شوند و پیش از اعلام امروز، انتظار داشتیم سامسونگ هرکدام از این دستگاه ها را به اندروید ۱۱ و سپس اندروید ۱۲ ارتقا دهد.

اکنون، ما می توانیم انتظار داشته باشیم سامسونگ به روزرسانی های خود را به اندروید ۱۳ ارتقا دهد. سامسونگ به صراحت نامگذاری این دستگاه هایی که این مدت پشتیبانی می گیرند را تعیین نکرده است، اما می توانیم فرض کنیم منظور آنها همه دستگاههای جدید اندروید است که امروز معرفی کردند. 

مدل های پرچمدار از Galaxy S10 به بعد
متن چاپی خوب در گوشه سمت راست پایین اشاره می کند که این قانون در مورد مدل های پرچمدار از Galaxy S10 به بعد اعمال می شود، به این معنی که شامل سری Galaxy S10 ، سری Galaxy Note 10 ، Galaxy S20 سری ، Galaxy S جدید است. Flip 5G و احتمالاً نسل اول Galaxy Z Flip و Galaxy Fold نیز هستند.

انتظار می رود گوگل نسخه پایدار اندروید ۱۱ را برای تلفن های هوشمند پیکسل خود در تاریخ ۱۸ شهریور منتشر کند، اما ما دقیقا نمی دانیم سامسونگ چه زمانی نسخه مخصوص اندروید ۱۱ خود را منتشر خواهد کرد. سامسونگ رابط کاربری One UI را بسیار تغییر می دهد و ویژگی های بسیاری را اضافه می کند. بنابراین انتظار می رود که آنها مدتی طول بکشند تا نسخه بعدی One UI خود را آماده کنند. اگرچه حداقل برای بروزرسانی های امنیتی سامسونگ بسیار سریع در ارائه آخرین Security Patch سطح جدیدترین گوشی های هوشمند پرچمدار و میان رده خود بسیار سریع عمل کرده است.

ما سامسونگ را از این تصمیم ستایش می کنیم زیرا آنها اکنون از نظر سطح پشتیبانی نرم افزار در بین سازندگان دستگاه های اندرویدی قرار دارند. امیدوارم این امر سازندگان دستگاه های دیگر را مجبور به ارائه سطح مشابهی از پشتیبانی کند. هیچ دلیلی وجود ندارد که باید برای تلفن هوشمند جدید بالغ بر ۱۰۰۰ دلار بپردازیم و انتظار کمتر از این را داشته باشیم.

نظر شما چیست؟ این خبر قطعا خبر خوبی برای  اکوسیستم اندروید خواهد بود.