سامسونگ به عنوان یکی از کمپانی‌های برتر تولیدکننده حافظه‌های داخلی و رم از جدیدترین استاندارد حافظه موبایل، UFS 4.0 رونمایی کرد. سرعت این استاندارد نسبت به نسل قبل دو برابر شده و همچنین مصرف انرژی کم‌تری نیز دارد.

پیشرفت‌های استاندارد حافظه موبایل UFS 4.0

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حافظه‌های UFS 4.0 که از نسل هفتم فناوری V-NAND و کنترلر مناسب استفاده می‌کنند، سرعت خواندن و نوشتن متوالی آن‌ها به ترتیب ۴۲۰۰ و ۲۸۰۰ مگابایت بر ثانیه خواهد بود. در واقع این نوع حافظه‌ها تا دو برابر نسبت به قبل سریع‌تر شده‌اند. از سوی دیگر بازدهی مصرف انرژی این نسل از حافظه‌های UFS تا ۴۶ درصد بهبود یافته است.

نکته مهم دیگر اینکه حافظه‌های جدید را به گونه‌ای می‌توان پیکربندی کرد که فضای ذخیره‌سازی تا یک ترابایتی را پشتیبانی کنند. بنابراین می‌توان امیدوار بود که در آینده شاهد گوشی‌های بیشتری با حافظه ۵۱۲ گیگابایتی یا ۱ ترابایتی باشیم و همچنین با گذر زمان قیمت این محصولات کاهش یابد.


فناوری UFS 4.0 از پهنای باند حداکثر ۲۳.۲ گیگابیت بر ثانیه به ازای هر مسیر پشتیبانی می‌کند تا مناسب گوشی‌های ۵G، کاربردهای واقعیت مجازی/افزوده و صنعت خودرو باشد.

تولید انبوه حافظه‌های کلاس UFS 4.0 از فصل سوم سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود. بنابراین احتمال اینکه سری گوشی‌‌های گلکسی S23 سامسونگ نیز با چنین فناوری به دست مشتریان برسند، چندان دور از ذهن نیست. علاوه بر این، احتمالا بسیاری از پرچمدارهای اندرویدی سال آینده با این نوع حافظه از راه می‌رسند.

در بسیاری مواقع کاربران برای خرید گوشی جدید خود بیشتر به میزان فضای ذخیره‌سازی آن توجه می‌کنند، فارغ از اینکه نوع حافظه داخلی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر با حافظه‌های NAND فلش موبایل آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که حافظه‌های نوع UFS یا همان Universal Flash Storage از سریع‌ترین نمونه‌ها هستند. اکثر گوشی‌های اندرویدی (و بسیاری از لوازم الکترونیکی) از UFS استفاده می‌کنند و اکثر پرچمداران امروزی از حافظه ۳.۰ یا ۳.۱ UFS بهره می‌برند.