ویجیاتو/ نبرد بین اپل و اپیک گیمز بر سر تراکنش‌های درون بازی همچنان ادامه دارد و پس از ماه‌ها بحث و گفتگو، به نظر می‌رسد تاریخی برای دادرسی حضوری این موضوع تعیین شده است.

روز گذشته یک کنفرانس مدیریتی توسط دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در منطقه شمالی کالیفرنیا برگزار شد، که در آن قاضی «ایوان گونزالس» یک جلسه دادرسی حضوری بین اپیک گیمز و اپل تنظیم کرد. طبق این دادرسی این دو شرکت به همراه شاهد‌ان خود در تاریخ ۳ مه (۱۳ اردیبهشت) باید به کالیفرنیای شمالی سفر کنند تا در این دادگاه حاضر شوند.

دلیل انجام این دادرسی این است که به عقیده این قاضی، پرونده مورد بحث به اندازه کافی جدی است و باید شخصا مورد رسیدگی قرار بگیرد. او همچنین معتقد است شاهدان این پرونده هنگام سوگند خوردن نمی‌توانند اظهارات نادرست و دروغی را بیان کنند. افرادی که در این دادگاه حاضر می‌شوند ظاهرا به مدت دو هفته بعد از دادگاه قرنطینه خواهند شد و سایر اقدامات ایمنی مانند تعداد حضور افراد محدود در این رابطه در دادگاه اعمال خواهد شد.

با این وجود اگر در تابستان تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در محدوده بالا و خطرناکی قرار داشته باشد، دادگاه به صورت مجازی و با استفاده از اپلیکیشن زوم انجام خواهد شد. قاضی انتظار دارد این دادگاه به مدت دو تا سه هفته انجام شود، اما اپیک گیمز تلاش می‌کند تا دادگاه برای مدتی بیشتر از چهار تا پنج هفته طول بکشد. هرچند مدت زمان دقیق دادگاه بعدا مشخص خواهد شد.

اختلافات بین اپیک گیمز و اپل در آگوست سال گذشته آغاز شد. در آن زمان اپیک، سیستم پرداخت درون برنامه‌ای جدیدی به بازی فورتنایت اضافه کرد تا مکانیسم‌های خرید درون برنامه‌ای اپل و گوگل را دور بزند. سپس هر دو شرکت اپل و گوگل بازی فورتنایت را از فروشگاه‌های خود حذف کردند. این اقدام باعث شد اپیک گیمز به سرعت با طرح پرونده‌های قضایی از دو شرکت شکایت کند.

از آن زمان اپیک گیمز برای جلوگیری از سلب مجوزهای توسعه‌دهندگان اپل موفق شد «قرار منع موقت» به دست آورد. همچنین در آن زمان اپل تصمیم گرفت هزینه‌های فروشگاه خود را برای توسعه‌دهندگان کاهش دهد. با این وجود اپیک گیمز به سختی می‌تواند پرونده خود را با هدف دفاع از توسعه‌دهندگان کوچک جلو ببرد. اپل در ادامه دادخواست متقابلی را به دلیل نقض قرارداد علیه اپیک تنظیم کرد و مشکلات بین این دو شرکت را بیشتر آشفته کرد.

احتمال می‌رود اپیک در این دادگاه، به استدلال خود مبنی بر اینکه «کاهش ۳۰ درصدی خرید‌های دورن بازی توسط اپل پرهزینه و ضدرقبات محسوب می‌شود» ادامه دهد، در حالی که احتمالا در مقابل، اپل قیمت‌های خود را منطقی و مشابه با سایر پتلفرم‌ها از جمله استیم می‌داند.