سختگوی وزارت صمت با بیان اینکه هیچ انحصاری درخصوص شرکت‌های واردکننده خودرو وجود ندارد، گفت: اسامی سایر شرکت‌های واردکننده خودرو پس از تکمیل بررسی‌‌ها اعلام می‌شود.

امید قالیباف در پاسخ به این سوال که اسامی سایر شرکت‌های واردکننده خودرو چه زمانی اعلام می‌شود، گفت: ۳۸۰ تقاضا توسط شرکت‌ها برای واردات خودرو به وزارت ارسال شد که این تقاضاها در حال بررسی است. 

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: تاکنون اسامی ۱۲ شرکت واردکننده خودرو که شرایط لازم مطابق آئین‌نامه واردات خودرو را داشتند به عنوان واردکننده مجاز اعلام شده است و پس تکمیل بررسی‌ پرونده ‌متقاضیان واردات خودرو، اسامی جدید شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام می‌شود. 

وی افزود: شرایط واردات را آئین نامه واردات خودرو که قانون و مصوب مجلس است تعیین می‌کند و لذا شرکت های متقاضی واردات خودرو که دارای نمایندگی خدمات پس از فروش باشند و بتوانند سند و مدرکی برای انتقال فناوری ارائه دهند مجوز واردات خودرو می‌گیرند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: الزام داشتن نمایندگی پس از فروش برای واردکنندگان خودرو در جهت رفاه حال مصرف‌کننده خودرو در آئین‌نامه آمده است و لذا اسامی تمام ۱۲ شرکتی که تاکنون به عنوان واردکننده خودرو مجوز گرفته‌اند براساس آئین نامه شرایط را داشته‌اند بنابراین هیچ انحصاری در واردات خودرو وجود ندارد و حاکمیت در آئین‌نامه تاکید کرده است که باید منافع مصرف‌کننده تامین شود و لذا براساس ضوابط به متقاضیان مجوز داده شده است. 

قالیباف اظهار داشت: اگر مجوز برای واردات به شرکتی داده می‌شود قطعا براساس استدلال قوی است و اگر هم به شرکتی مجوز داده نمی‌شود آن هم براساس استدلال قوی است. 

وی بیان داشت: جوانب مختلقی برای دادن مجوز به متقاضیان خودرو در نظر گرفته شده و مجوز واردات به شرکت‌هایی که سوء سابقه در واردات دارند و نمی‌توانند خدمات پس از فروش ارائه دهند داده نمی‌شود. 

پس از بررسی‌ پرونده شرکت‌های متقاضی واردات خودرو توسط وزارت صمت در ابتدا اسامی ۷ شرکت سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، تجارت بین‌المللی و پشتیبانی کرمان خودرو و خودروسازی فردا به عنوان شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام شد و پس از آن نیز اسامی ۵ شرکت دیگر به نام‌های بهمن خودرو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو به فهرست واردکنندگان خودرو اضافه کرد. 

به گفته سخنگوی وزارت صمت: هیچ محدودیتی برای شرکت‌های متقاضی واردات خودرو وجود ندارد و در صورتی که شرکت متقاضی واردات خودرو شرایط موجود در آئین‌نامه را احراز کند، به فهرست شرکت‌های واردکننده خودرو اضافه می‌شود.