وزیر ارتباطات از طراحی یک سیم کارت خاص برای گردشگران برای استفاده بهتر از اینترنت در سفرشان به ایران خبر داد.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه توریست‌ها و گردشگران خارجی در سفر خود به ایران به‌خاطر فیلتر شدن اینستاگرام و واتساپ با مشکلاتی همراه شده‌اند، از طراحی یک «سیم کارت خاص» برای این دسته از افراد خبر دارد. جزییاتی از ویژگی‌های این سیم کارت اعلام نشده اما به نظر می‌رسد این سیم کارت بدون فیلتر بوده تا گردشگران بتوانند از این دو پلتفرم استفاده کنند.

خبرگزاری میراث آریا (میراث فرهنگی) در مصاحبه‌ای کوتاه با میراث آریا در خصوص برنامه این وزارتخانه به منظور طراحی سیمکارت‌هایی خاص برای گردشگران خارجی حاضر در ایران، گفت: «شنیده شده است که توریست‌ها و گردشگران خارجی در کشور به دلیل فیلترینگ دو پلتفرم واتس‌آپ و اینستاگرام کمی دچار مشکل شده‌اند.»

او همچنین افزود: «در نظر داریم با توجه به محدودیت استفاده از این دو پلتفرم، برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر کرده‌اند، سیم‌کارت‌های خاصی را طراحی کنیم که این افراد بتوانند در مدت حضور خود در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای‌مجازی استفاده کنند.»

آذر ماه امسال بود که اعلام شد ۸۵ درصد از گردشگران خارجی از سفر به ایران منصرف شده‌اند. جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتل‌داران این خبر را اعلام کرده بود و رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز این میزان کاهش را تا نود درصد تخمین زده بود. همچنین به نظر می‌رسد سیم‌کارتی که وزارت ارتباطات از آن صحبت کرده در دسته‌بندی اینترنت با سطوح دسترسی متفاوت جای می‌گیرد که این روزها از آن زیاد صحبت می‌شود. چندی پیش اعلام شد اینترنت بدون فیلتر برای اساتید دانشگاه نیز ارائه خواهد شد و شنیده‌ها حکایت از این دارد برخی مقامات و شرکت‌ها نیز از اینترنتی با سطح دسترسی متفاوت نسبت به سایر مردم استفاده می‌کنند. کارشناسان این موضوع را «اینترنت طبقاتی» می‌دانند هرچند وزیر ارتباطات بارها تاکید کرده که این نام‌گذاری درست نیست و آنها کاری می‌کنند تا اقشار بتوانند بنا به نیاز خود، از اینترنت استفاده بهتری داشته باشند.

واکنش‌های زیادی پس از اعلام خبر طراحی این نوع سیم کارت گردشگری در فضای مجازی صورت گرفته است و کاربران از این موضوع انتقاد کردند. هنوز ویژگی‌های بیشتری از نحوه دریافت این سیم کارت اعلام نشده است.