دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

رباتی که حمل بار را متحول کرد

رباتی که حمل بار را متحول کرد

ربات دکس محصول شرکت شفلر (Schaeffler) سنگاپور نام خود را از پایه‌های دوتایی گسترش‌پذیرش (Dual EXtendable) گرفته است. این ربات به عنوان یک ربات متحرک خودران تعریف می‌شود و همراه با کارگران انسانی کار می‌کند.

دکس (DEX) نام رباتی با توانایی گرفتن و تحویل بار است که می‌توان از آن در کارخانه‌ها و انبار‌ها استفاده کرد. دکس محصول شرکت شفلر (Schaeffler) سنگاپور نام خود را از پایه‌های دوتایی گسترش‌پذیرش (Dual EXtendable) گرفته است.

دکس با بهره‌مندی از پایه‌های مفصل‌دار و همچنین چرخ از قدرت تحرک بالایی در سطوح هموار و ناهموار برخوردار است. همچنین، امکان پرهیز از موانع، حتی بالا رفتن از پله‌ها و دسترسی به قسمت‌های مختلف یک کارخانه را برای آن فراهم می‌کند.

بستری صاف در قسمت بالای پایه‌های دکس قرار دارد و مجموعه‌ای از حسگر‌ها زیر این قسمت بکار گرفته شده است. این مجموعه امکان حرکت به طور مستقل، حمل بار از نقطه الف به ب در شرایطی که از مواجهه با موانع احتمالی پیش‌رو پرهیز می‌شود را برای دکس فراهم می‌کند.

دکس به عنوان یک ربات متحرک خودران  تعریف می‌شود و همراه با کارگران انسانی کار می‌کند. در کنار کمک به آنها، این ربات نیاز‌ها و الزامات کارگران را برای بهبود کارایی درک می‌کند. از طریق طراحی منحصر به فرد خود که می‌تواند به طور مستقل از طیف گسترده‌ای از سطوح عبور کند، دکس می‌تواند تصویری جدید از چابکی و هوش ربات‌های همکار را ارائه کند.

به گفته طراحان شرکت شفر، دکس روشی یکپارچه را برای درک ارتباطات کلامی و غیر کلامی دارد. دکس می‌تواند با ربات‌های دیگر فعالیتی جمعی داشته باشد تا فشار بر کارگران کاهش باید. دکس از طریق حرکات دست و فرمان‌های صوتی نیز قابل کنترل است، از این رو، پیچیدگی تعامل با ربات‌ها را کاهش می‌دهد.

در شرایطی که ربات‌های خودران و مستقل سال هاست که وجود دارند، آن چیزی که دکس را به محصولی نوآورانه تبدیل می‌کند، شکل و قالب آن است. به عنوان نمونه، هر فردی می‌تواند حسگر‌هایی را به یک لیفتراک متصل کند، اما توانایی دکس برای عبور از سطوح مختلف، قابلیت مانور در فضا‌های تنگ، و همچنین پرهیز از موانع با واکنش‌های نرم چیزی است که این ربات می‌تواند به آن‌ها افتخار کند.

پایه‌های گسترش‌پذیر با طراحی خاص به این ربات اجازه می‌دهند تا به سمت بالا و پایین و جلو و عقب حرکت کند. چهار چرخ با توانایی حرکت ۳۶۰ درجه نیز قدرت مانور بیشتری به دکس بخشیده و امکان عبور نرم و سریع از سطوح صاف را فراهم می‌کنند.
در مواجهه با سطوحی مانند پله این امکان وجود دارد تا چرخ‌ها جمع شده و پایه‌ها شرایطی همانند راه رفتن را برای دکس فراهم می‌کنند. امکان درک هدف ربات هنگام کار و حصول اطمینان از ارتباط و همکاری یکپارچه انسان/ربات از طریق نواری از چراغ‌ها که نور آن با حرکت دکس هماهنگ می‌شود، وجود دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *