یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که دولت می‌تواند بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و همچنین قانون ساماندهی خودرو، هم بدون صادرات و هم در ازای صادرات خودرو یا قطعات مرتبط اقدام به واردات خودرو کند.

علی اکبر کریمی با بیان اینکه «واردات خودرو قرار است با مجور دولت انجام شود» اظهار کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ مجوزی برای دولت پیش بینی شد که امکان واردات خودرو از سوی دولت فراهم می‌شود؛ در این مجوز اشاره‌ای به واردات خودرو در قبال صادرات نشده است.

وی افزود: همچنین در ماده ۴ قانون ساماندهی خودرو که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شده است، حکمی آمده که مجوز واردات خودرو را در قبال صادرات خودرو یا قطعات را صادر کرده است؛ بنابراین الان دولت می‌تواند هم بدون صادرات و هم در ازای صادرات خودرو یا قطعات مربوط به خودرو اقدام به واردات خودرو کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تاکنون به لحاظ قانونی منعی برای واردات خودرو وجود نداشت و تنها مانع موجود مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ بود که به دلیل تنگناهای ارزی طی چند مرحله واردات ۲۴۰۰ قلم کالا از جمله خودرو ممنوع اعلام شد که مجلس با ورود به این مساله، دو مسیر را برای واردات خودرو تعیین کرد.