بیگ بنگ/ ریچارد فاینمن: تصور کنید که جهان چیزی شبیه بازی شطرنج است که بازیگران آن خدایان و ما تماشاگرانیم. ما قواعد بازی را نمی دانیم؛ آنچه ما مجازیم انجام دهیم تماشای بازی است، البته ما اگر مدتی کافی به تماشای بازی بنشینیم ممکن است سرانجام با معدودی از قوانین بازی آشنا شویم. این قواعد بازی همان چیزی است که ما آن را فیزیک ِ بنیادی می‌نامیم.
‌‌
مردم از من می‌پرسند: « آیا دارید به دنبال قوانین غایی فیزیک می‌گردید؟» نه، این کار را نمی‌کنم. من تنها می‌خواهم بیش‌تر از جهان سر در بیاورم و اگر معلوم شود که قانون غایی ساده‌ای هست که همه چیز را توضیح می‌دهد، خب باشد. کشف آن بسیار عالی است. اگر معلوم شود که مانند پیازی است با میلیون‌ها لایه و از برداشتن لایه‌ها خسته و دلزده شویم، آنگاه دیگر کاری نمی‌شود کرد و همین است که هست. دل‌ سپردگی من به علم تنها برای سردرآوردن بیشتر از جهان است و هرچه بیشتر بفهمم، لذت بیش‌تری می‌برم. من از فهمیدن خوشم می‌آید.

با یه روز تاخیر سالروز درگذشت این فیزیکدان بزرگ را گرامی می‌داریم. ریچارد فاینمن- از تأثیرگذارترین فیزیکدان‌های آمریکایی قرن بیستم بود که در تاریخ ۱۱ می ۱۹۱۸ در کویینز نیویورک متولد شد. فاینمن در گسترش نظریه الکترودینامیک کوانتومی سهم مهمی داشت و در سال ۱۹۶۵، “فاینمن” به دلیل پژوهش‌هایش در زمینه الکترودینامیک کوانتومی، جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. وی در ۱۵ فوریه ۱۹۸۸ در سن ۶۹ سالگی درگذشت.
‌‌‌
نظر شما چیست؟ آیا می‌توانیم به قوانین بازی پی ببریم و آن را پیش‌بینی کنیم؟ البته این کار را فیزیکدان‌ها با کاوش در کیهان انجام می‌دهند، اما هر از گاهی کیهان دستش را رو نمی‌کند!!!