دیجیزا/ از فناوری کریسپر می‌توان برای ویرایش ژن‌ها استفاده کرد و این فناوری از زمان ورودش به عرصه پزشکی دنیای علم را متحول کرده است.

کریسپر-کَس۹ احتمالاً شناخته شده‌ترین سیستم کریسپر است و به عنوان قیچی ژن معروف است. این تنها یکی از چندین سیستم‌ مختلف کریسپر است که وجود دارد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ (UCPH) ساختار اتمی یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های کریسپر را نقشه برداری و تجزیه و تحلیل کرده‌اند.

“گیلرمو مونتویا” (Guillermo Montoya) یکی از محققان این مطالعه گفت: ما بزرگترین و پیچیده‌ترین مجموعه کریسپر-کَس را که تاکنون دیده‌ایم مورد بررسی قرار داده‌ایم و اکنون می‌دانیم که چگونه این سیستم در سطح مولکولی کار می‌کند.

محققان طی این مطالعه مجموعه‌ای به نام “Cmr-β” را که متعلق به زیر گروه مجموعه‌هایی به نام “III-B CRISPR-Cas” است، مورد بررسی قرار دادند.

کریسپر نوعی سیستم موجود در باکتری‌ها و سایر ارگانیسم‌ها است که در سیستم ایمنی باکتری‌ها نقش دارد. در اینجا این سیستم نقش اصلی در مبارزه مداوم با فاژهای مهاجم دارد. باکتریوفاژها (باکتری‌خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس‌هایی هستند که به باکتری‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. این ویروس‌ها برای باکتری‌ها اختصاصی هستند و نمی‌توانند به یوکاریوت‌ها حمله کنند.

در مطالعه جدید ، محققان نقش Cmr در سیستم ایمنی بدن را مورد بررسی قرار داده و مکانیسم‌های پاسخ ایمنی آن در برابر فاژها را مورد مطالعه قرار دادند.

“نیکولاس هیلاند سوفوس”(Nicholas Heelund Sofos) از محققان این مطالعه گفت: ما طی این مطالعه متوجه پیچیدگی‌های سیستم “III-B CRISPR-Cas” شدیم و یک زیر واحد منحصر به فرد به نام “Cmr۷” را شناسایی کردیم که به نظر می‌رسد فعالیت‌های پیچیده را کنترل می‌کند و ما همچنین معتقدیم که ممکن است در برابر پروتئین‌های ضد کریسپر ویروسی(viral anti-CRISPR proteins) نیز دفاع کند.

سیستم Cmr که توسط محققان در مطالعه جدید ترسیم شده است می‌تواند همانند موارد دیگر آر.ان.ای و دی.ان.ای تک رشته‌ای را نیز از بین ببرد. اگرچه استفاده از آن برای ویرایش ژن همانند کریسپر-کَس۹ بسیار دشوار خواهد بود زیرا این سیستم خیلی بزرگ و پیچیده است اما در آینده، ممکن است بتوان از آن برای درک نحوه پاسخ ایمنی به باکتری‌ها استفاده نمود.

محققان گفتند: این مجموعه نقش مهمی در مبارزه بین باکتری‌ها و فاژها دارد. مقاومت آنتی بیوتیکی ناشی از این نوع مبارزه است. بنابراین، نتایج ما ممکن است دانش مهمی برای مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیکی باشد. این مجموعه همچنین ممکن است دارای پتانسیل درمانی باشد. اکنون، هدف ما این است که به دنبال برنامه‌ای برای این سیستم باشیم.

محققان برای ترسیم سیستم  مذکور از “میکروسکوپ پیشرفته الکترونی کریو” که به آن “CryoEM” نیز گفته می‌شود، استفاده کردند. کلیه تحقیق و جمع آوری داده‌ها در دانشگاه کپنهاگ انجام شده است.

یافته‌های این مطالعه در مجله” Molecular Cell “منتشر شده است.