جهش غیرمنتظره قیمت خودروهای کارکرده در آمریکا در ماه گذشته، ناامیدی افرادی را که قصد خرید خودرو دارند، افزایش داده است و ممکن است با وجود افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)، امید به کاهش تورم را از بین ببرد.

بر اساس داده‌های شرکت مانهایم (بزرگ‌ترین شرکت مزایده خودرو)، افزایش ۲.۵ درصدی متوسط قیمت خودروهای کارکرده در ماه ژانویه (دی، بهمن)، در مقایسه با ماه دسامبر (آذر، دی)، در پی کاهش ۱۵ درصدی قیمت‌ این خودروها در سال گذشته رخ داده است.

شاخص ارزش خودروهای کارکرده مانهایم در ژانویه در مقایسه با سال گذشته، ۱۲.۸ درصد کاهش داشت؛ اما، اکنون به صورت متوالی در هر دو ماه گذشته افزایش یافته است. قیمت خودروهای دست دوم نه فقط در مزایده‌ها، بلکه در نمایشگاه‌های خرده‌فروشی نیز گران است.

قیمت خودروهای دست دوم یکی از اجزای مهم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده است که ۴.۵ درصد از هسته آن را تشکیل می‌دهد و هر درصد افزایش قیمت خودروهای دست دوم به معنای افزایش پنج واحدی در نرخ تورم کلی است.

استفان شر، مدیر اجرایی هرتز گلوبال هولدینگز، گفت که این شرکت طی پنج هفته گذشته، هم در حراجی‌ها و هم در خرده‌فروشی‌ها، شاهد یک جهش بزرگ در قیمت‌ها بوده است.

برای مصرف‌کنندگان آمریکایی، همه این‌ها به معنای انتظار طولانی‌تر برای قیمت مناسب در یک خودروی دست دوم است.