چین اخیرا پس از پرتاب فضاپیمای سرنشین دار شنزو ۱۴ یک قدم به تکمیل ایستگاه فضایی اختصاصی خود نزدیک شد. در ادامه جزئیات جدید از ساخت ایستگاه فضایی اختصاصی چین را بررسی خواهیم کرد.

چین اخیرا توانست با موفقیت فضاپیمای سرنشین دار شنزو ۱۴ را به فضا پرتاب کند و یک قدم به به تکمیل ایستگاه فضایی خود نزدیک شود. در همین راستا چینی‌ها جزئیات جدیدی از ساخت ایستگاه فضایی خود را منتشر کردند که نشان می‌دهد این پروژه با سرعت زیادی در حال تکمیل بوده و آزمایشگاه فضایی ملی این کشور به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

جزئیات ساخت ایستگاه فضایی اختصاصی چین

این ایستگاه از یک ماژول اصلی به نام تیان هی تشکیل شده که این ماژول هم‌اکنون در مدار زمین قرار دارد. چینی‌ها قصد دارند دو ماژول آزمایشی ونتیان و منگتیان را نیز به ترتیب درماه‌های ژوئیه و اکتبر به دو طرف ماژول اصلی متصل کنند. این ایستگاه فضایی با بیش از ۱۱۰ متر مکعب محیطی را برای سکونت حداکثر ۶ فضانورد به وجود خواهد آورد. همچنین در این ایستگاه ۶ اتاق خواب و دو حمام نیز وجود خواهد داشت.

چینی‌ها برای این آزمایشگاه فضایی ملی خود ۲۵ کابینت آزمایش علمی در سه ماژول را در نظر گرفتند که دانشمندان می‌توانند از هر یک از آنها به عنوان یک آزمایشگاه کوچک استفاده کنند. این ایستگاه در مدار پایین زمین و در ارتفاع ۳۴۰ کیلومتر تا ۴۵۰ کیلومتر به دور زمین خواهد چرخید. همچنین عمر مفید این دستگاه ۱۰ سال خواهد بود، اما طبق گفته کارشناسان با نگهداری مناسب می‌توان عمر آن را به بیش از ۱۵ سال افزایش داد.