در ویدیوی خیره کننده ای که به تازگی منتشر شده، سیاراتی نشان داده می شود که دور ستاره ای در فاصله ۱۳۳سال نوری از زمین چرخیده و منظومه خود را دارند.
پس از بیش از یک دهه مشاهدات، جیسون وانگ (Jason Wang) اخترفیزیکدان دانشگاه نورث وسترن، یک ویدیوی تایم لپس شگفت انگیز از چهار سیاره بزرگتر از مشتری در حالی که به دور ستاره خود می چرخند را ارائه داده که تصویری بی نظیر از حرکت سیاره ای نمایش می دهد.
وانگ، استادیار فیزیک و نجوم در کالج علوم و هنر واینبرگ، خاطرنشان کرد که تشخیص سیارات در مدار چرخان ممکن است دشوار باشد، به همین دلیل است که این ویدئو از حرکت سیارات بسیار چشمگیر است.
وانگ در بیانیه ای توضیح می دهد:اجرام منظومه شمسی مانند مشتری و مریخ به سختی قابل مشاهده هستند، زیرا ما در یک منظومه هستیم و دیدی از بالا به پایین نداریم. او می افزاید، رویدادهای سیاره ای خیلی سریع یا آهسته اتفاق می افتند و گرفتن فیلم از حرکت سیاره ای با این کالیبر را دشوار می کند.
با این حال، ویدیوی ثبت شده این حرکات را در مقیاس زمانی انسانی به نمایش گذارده و بیش از ۱۲ سال حرکت سیاره ‌ای را برای تماشاگران به نمایش می‌ گذارد. این تصاویر برخلاف هر چیزی است که قبلاً دیده ‌ایم و نشان می‌ دهد که چقدر موضوعات بیشتری برای یادگیری در مورد جهان وجود دارند.

منظومه ‌ای که در ویدئوی نمایش حرکت سیاره ‌ای به نمایش گذاشته شده با نام HR8799 شناخته می شود و در فاصله ۱۳۳.۳ سال نوری از زمین در صورت فلکی پگاسوس قرار دارد. ستاره این منظومه تقریباً ۳۰ میلیون سال سن دارد و ۱.۵ برابر جرم و پنج برابر درخشان تر از خورشید ما است. در سال ۲۰۰۸، این اولین منظومه ستاره ای بود که سیارات آن مستقیماً در تصاویر ثبت شدند.
گفتنی است که وانگ شروع به رصد این منظومه کرده و در نهایت بیش از ۱۲ سال داده را ضبط کرد که اکنون به یک ویدیوی تایم لپس تبدیل شده است که حرکت سیاره ‌ای را در این منظومه نشان می ‌دهد. محققان توضیح می دهند که البته این اولین باری نیست که ما شاهد تایم لپس هایی با ارزش نجومی هستیم.
 سال گذشته، اخترشناسان با استفاده از نیم میلیون تصویر، یک تایم لپس از چرخش مشتری ایجاد کردند. پس از آن شاهد تصاویر لکه‌ های خورشیدی بودیم که اخترشناسان از آن‌ها برای مطالعه و درک بهتر فعالیت درون خورشید خودمان استفاده کرده ‌اند.