محققان چینی موفق به تولید کلون خوک با استفاده از هوش مصنوعی شده‌اند. این روش کلون سازی برای اولین بار در جهان ابداع شده است.
 
این روزها کشور چین در عرصه‌های مختلفی دست به اختراع و ثبت پتنت می‌زند و حضور فعال این کشور در جای جای این کره خاکی حس می‌شود. در همین راستا دانشمندان چینی موفق شده‌اند برای اولین بار در جهان و با استفاده از هوش مصنوعی اقدام به کلون سازی خوک کنند.

ماجرای تولید کلون خوک با استفاده از هوش مصنوعی
گفتنی است که این گروه تحقیقاتی توانسته‌اند کلون‌ها یا همسانه‌های جدیدی در خوک خلق کنند و این مهم بدون دخالت دست انسان و از طریق هوش مصنوعی انجام شده است. محققان طی این پژوهش هفت کلون خوک را از یک مادر جایگزین به دنیا آورده‌اند و در این فرآیند انسان نقشی نداشته است.

یکی از دانشمندان دخیل در این تحقیق و آزمایش به نام لیو یائووی از دانشگاه نانکای چین معتقد است سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی آنها می‌تواند جمعیت خوک‌های چین را افزایش دهد و بدین ترتیب انقلابی عظیم در چرخه تأمین گوشت این کشور ایجاد کند.


لازم به ذکر است که کشور چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست و از طرفی در زمره مصرف کنندگان برتر گوشت خوک قرار می‌گیرد و به همین دلیل میزان خوک‌های آنها به بیش از ۴۰۰ میلیون می‌رسد. متاسفانه این رقم نمی‌تواند احتیاجات مردمان چینی را برطرف کند و این‌گونه است که پکن سالانه میلیون‌ها تن گوشت خوک وارد می‌کند.

آنچه در مورد این آزمایش مهم است، کلون سازی در بطن خوک ماده است. در واقع گوشت حاصل از کلون‌های خوک شبیه گوشت آزمایشگاهی نیست و این کلون‌ها در بدن خود خوک مادر کشت می‌شوند و رشد می‌یابند. به عبارت دیگر محققان می‌توانند با استفاده از این کلون‌ها در محیط آزمایشگاه نسبت به تولید گوشت اقدام کنند، اما قصد دارند فرآیند دخالت انسان را به هر نحوی که شده از بین ببرند و گویا در این زمینه به موفقیت دست یافته‌اند.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه کاهش ریسک و خطای کلون سازی است. برای مثال در نظر بگیرید که برای کلون سازی توسط انسان در آزمایشگاه و با انجام تکنیک انتقال هسته سلول سوماتیک نیاز است تا انسان هسته را از سلول تخمک حیوان جدا کند تا سلول سوماتیک جایگزین آن شود. حال در این فرآیند که با دخالت دست انسان صورت می‌گیرد، سلول‌ها به قدری حساس هستند که یا آسیب می‌بینند یا آلوده می‌شوند.


در سال ۲۰۱۷ گروهی از محققان موفق شده بودند با استفاده از ربات‌ها اقدام به کلون سازی کنند، ولی متاسفانه در این روش نیز نیاز به دست انسان بود. یائووی در این زمینه معتقد است که بهره‌گیری از ربات به جای انسان شانس کلون سازی را افزایش می‌دهد و حالا به همین علت است که تلاش کرده‌اند تا این فرآیند را بدون دخالت دست انسان انجام دهند.

سیستم مذکور پس از انجام یک‌سری محاسبات هوش مصنوعی، بازوهای رباتیک را هدایت می‌کند تا کلون سازی را انجام دهند. با این روش دیگر نیازی نیست دانشمندان وقت خود را در آزمایشگاه صرف چنین کاری کنند و به جای آن می‌توانند به امور تحقیقاتی بپردازند. اگرچه نتایج این تحقیقات هنوز در مجلات علمی منتشر نشده، اما چینی‌ها به شدت معتقدند که این روش می‌تواند گوشت مورد نیاز کشورشان را تأمین کند.