در پی نزدیک شدن بیش از حد و خطر تصادم یک ماهواره از رده خارج روسی به ایستگاه بین المللی فضایی، فضانوردان از یک فضاپیمای باری که در این ایستگاه پهلو گرفته بود برای تغییر موقعیت ایستگاه، استفاده کردند.
 فضاپیمای باری بدون خدمه روسی پروگرس MS-20، که توسط ناسا با نام Progress 81 شناسایی شد، پیشران خود را به مدت ۴ دقیقه و ۳۴ ثانیه روشن کرد تا ایستگاه فضایی بین‌المللی را از زباله‌ های فضایی در حال حرکت و خطرناک، دور کند. گفتنی است اصلی ترین خطر ایجاد شده برای ایستگاه بین المللی فضایی از سمت یک فضاپیمای از رده خارج متعلق به روسیه بود.
دیمیتری روگوزین رئیس آژانس فضایی روسیه در این رابطه گفت: تأیید می کنم که در ساعت ۲۲ و ۳ دقیقه به وقت مسکو، موتورهای فضاپیمای باربری پروگرس MS-20 روسیه یک مانور برنامه ریزی نشده برای فرار ایستگاه فضایی بین المللی از نزدیک شدن خطرناک به قطعه ای از فضاپیمای Kosmos-1408 انجام دادند. 

مقامات ناسا در به روز رسانی این شرایط نوشتند که این یک مانور از پیش تعیین نشده اجتناب از برخورد با زباله های فضایی برای دور نگه داشتن مجموعه از مسیر پیش بینی شده قطعه زباله فضایی ماهواره متعلق به روسیه بود.
طبق گزارش ناسا، Cosmos 1408 یک ماهواره اطلاعات الکترونیکی و سیگنالی Tselina-D متعلق به شوروی بود که در سال ۱۹۸۲ برای تعیین مکان دقیق و سایر فعالیت‌ها و جزئیات ارسال ‌کننده‌ های رادیویی پرتاب شد.در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱، یک موشکی ضد ماهواره روسی این  ماهواره بازنشسته را منهدم کرد که این موضوع منجر به پخش شدن زباله های فضایی خطرناکی در مدار زمین شد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این رابطه گفت، آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه حدود ۱۵۰۰ قطعه زباله مداری ایجاد کرد.