خودروهای الکتریکی با تمام جذابیت و ویژگی های مثبتی که در بهبود وضعیت آلودگی هوای شهرهای بزرگ ارائه می دهند، همواره با یک چالش اساسی نیز مواجه بوده اند که آن مساله تامین ایمنی بخش باتری است.

با توجه به تلاش برای دستیابی به برد حرکتی بیشتر که امروزه هر خودروی الکتریکی خالص تقریبا حدود ۵۰۰ کیلومتر برد حرکتی (با یک بار شارژ کامل باتری) دارد، از بسته های باتری بزرگی برای آن ها استفاده می شود تا بتوان برد حرکتی مذکور را فراهم کرد. حال این بسته باتری با چالش هایی مانند مدیریت دما و همچنین ایمنی در تصادف های شدید روبرو می شود. مدیریت دمایی با توجه به پیشرفت فناوری و استفاده از سامانه های هوشمند تقریبا به شکل کاملی کنترل و مدیریت شده است اما در رابطه با چالش ایمنی بسته باتری در تصادف نمی توان به طور کامل تمام شرایطی که برای باتری ایجاد می شود را پیش بینی کرد.

از این رو گاهی تصادف های شدیدی برای خودروهای الکتریکی را مشاهده می کنیم که باقی ماندن بسته باتری در محل آتش سوزی ابعاد حادثه را بسیار گسترش می دهد.

آئودی و شلیک موشک در خیابان!
اخیر فیلمی در رسانه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است که در آن یک دستگاه آئودی ای-ترون تصادف می کند و می بینیم که بسته باتری بزرگ و بسیار سنگین آن از کف کنده شده و به هوا پرتاب می شود!

حال مشخص نیست که این اتفاق یک تدبیر ایمنی برای دور کردن بسته باتری از محل حادثه است یا خود تبدیل به یک چالش ایمنی جدید می شود؟!

در فیلم، آئودی ای-ترون در یک تقاطع با سدان تویوتا برخورد می کند اما دقیق نمی توان تمام حادثه را به علت فاصله و کیفیت فیلمبرداری مشاهده کرد اما کاملا مشخص است که بسته باتری به سرعت از قسمت زیر آئودی کنده شده و مانند یک موشک آماده پرتاب به سمت وسط بلوار پرتاب می شود!

یکی از نیروهای پلیس گاردن سیتی ریچموند (کانادا) که در محل حادثه حاضر شده، در این رابطه می گوید: علت جدا شدن باتری حتی اگر نوعی اجکت (پرتاب برنامه ریزی شده) باشد، بازهم بسیار خطرناک است. بویژه زمانی که یک شی مانند این بسته باتری چنین سنگین و بزرگ باشد.

با چندین بار تکرار و مشاهده دقیق فیلم، احتمالا شما هم متوجه شده اید که این باتری بر اثر ضربه خودروی دیگر از کف آئودی کنده می شود و خبری از پرتاب برنامه ریزی شده نیست.

انتشار این فیلم در فضای مجازی نگرانی های مربوط به فناوری خودروهای الکتریکی را بار دیگر در کانون توجه قرار داده و لزوم تمرکز بر تامین ایمنی این فناوری را مورد تاکید قرار می دهد.

جالب تر آنکه، مدتی پیش آئودی از کیو۸ ای-ترون اس به عنوان کراس اوور جدید خود که مجهز به بسته باتری بزرگ تری در مقایسه با مدل های قبلی خود است، رونمایی کرد.

آئودی کیو۸ ای-ترون اس از دو موتور الکتریکی با جانمایی یک موتور برای هر محور، استفاده می کند. مجموع خروجی پیشرانه ۴۹۶ اسب بخار و گشتاور ۹۷۳ نیوتن متر است. خودروی طی ۴.۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می رسد.

آئودی مهمترین ویژگی این تریم را استفاده از باتری با ظرفیت ۱۱۴ کیلووات ساعت عنوان می کند که این به مفهوم ۲۰ درصد انرژی بیشتر برای خودرو در مقایسه با مدل های قبلی خواهد بود.

البته در فیلم نوع تریم ای-ترونی که تصادف می کند، مورد اشاره قرار نگرفته اما با فرض اینکه آن باتری در مقایسه با مدل جدید که بالا اشاره شد، باتری کوچک تر و سبک تری داشته است بازهم نگرانی ها نسبت به افزایش برد حرکتی خودروهای الکتریکی به دلیل استفاده از باتری بزرگ تر افزایش می یابد…