در ۷ فوریه تسلا رودستر، خودروی اسپرت الکتریکی گیلاسی رنگ ایلان ماسک وارد ششمین سال حضور در فضا شد. سال ۲۰۱۸ بود که شرکت اسپیس ایکس (یکی از شرکت‌های ایلان ماسک) با تصمیم بلندپروازانه خود برای پرتاب تسلا رودستر شخصی ایلان ماسک به فضا، توجه جهانی را به خود جلب کرد و این خودرو را به سفری طولانی به فضا فرستاد.

بر اساس آخرین گزارش وب‌سایت ردیابی whereisroadster.com، خودروی تسلا تاکنون حدود ۳.۴ دور خورشید چرخیده است و حدود ۳۲۷ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. طی پنج سال گذشته، تسلا رودستر بیش از ۴ میلیارد کیلومتر راه را طی کرده است. با این حال در سال ۲۰۲۰، این خودروی فضایی برای اولین بار با حداقل فاصله به مریخ نزدیک شد و از فاصله ۸ میلیون کیلومتری مریخ یا حدود ۲۰ برابر فاصله بین زمین و ماه نسبت به مریخ، عبور کرد. به سختی می توان با اطمینان مطلق گفت که اکنون تسلا رودستر ایلان ماسک کجاست. حتی تشخیص اینکه آیا تسلا رودستر در فضا هنوز سالم است یا در اثر تشعشعات فضایی از بین رفته است، غیرممکن به نظر می‌رسد. این امکان نیز وجود دارد که خودروی الکتریکی ایلان، در اثر تشعشعات خورشیدی آسیب دیده یا از بین رفته باشد.

از سال ۲۰۱۸، دیگر مشاهدات مستقیمی از خودروی تسلا رودستر وجود نداشته و حتی داده‌های فعلی نیز فقط بر اساس علائم محاسبه شده از مسیر ماشین است. ستاره شناسان نیز به نوبه خود انگیزه خاصی برای نظارت فعالانه بر خودرو ندارند، زیرا ارزش علمی زیادی ندارد. تسلا رودستر قرار بود به عنوان اولین ماموریت فالکون هوی در فوریه ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار گیرد. حتی ایلان ماسک نیز با فرض شانس ۵۰ درصدی، در موفقیت پرتاب این موشک تردید داشت. اما در نهایت پرتاب بدون مشکل انجام شد و از آن زمان تسلا رودستر الکتریکی بین مدارهای زمین و مریخ به دور خورشید می‌چرخد.

نکته جالب اینجاست که قبل از پرتاب در سال ۲۰۱۸، اسپیس ایکس این خودرو را با اسرار مختلفی پر کرد. مانکنی با نام مستعار استارمن با یک لباس فضایی را درون خودرو نشاند و روی داشبورد تابلویی با نوشته «نترسید» که اشاره‌ای به داستان علمی تخیلی معروف «Hitchhiker’s Guide to the Galaxy» داشت را قرار داد. همچنین این شرکت یک هارد مملو از آثار نویسنده علمی تخیلی ایزاک آسیموف و تابلویی با نام هزاران کارمند اسپیس ایکس نیز داخل این خودرو قرار داد.  

اکنون بعید است که تسلا رودستر تا سال ۲۰۳۵ از سیاره دیگری عبور کند از طرفی طبق گفته ناسا در سال‌های ۲۰۴۷ و ۲۰۵۰، دو عبور چند میلیون کیلومتری از مقابل زمین خواهد داشت. یک مقاله علمی در سال ۲۰۱۸ نیز تخمین زده است که احتمال برخورد این اتومبیل با زمین در ۱۵ میلیون سال آینده تقریباً ۲۲ درصد و احتمال برخورد آن با زهره یا خورشید ۱۲ درصد است.

در نهایت، می‌توانید با مراجعه به سایت orbitsimulator.com و با انتخاب تسلا رودستر از فهرست، مسیر آینده آن را تجزیه و تحلیل کنید.