نشست سالانه «انسان‌ها به مریخ» که هدف آن، تلاش برای فرستادن انسان به سیاره سرخ است، امسال از ۱۶ تا ۱۸ مه برگزار خواهد شد.
 به نقل از اسپیس، در ماه مه 2023، جامعه فضایی بین‌المللی در واشنگتن دی‌سی برای نشست سالانه (فرستادن) انسان‌ها به مریخ (Humans to Mars Summit) گرد هم می‌آیند. این نشست به دنبال ایجاد حس فوریت در زمینه فرستادن انسان به سیاره سرخ تا اواسط دهه ۲۰۳۰ برگزار می‌شود.

کریس کاربری (Chris Carberry)، مدیرعامل سازمان غیرانتفاعی اکسپلور مارس (Explore Mars) که این رویداد سالانه را ترتیب می‌دهد، گفت: در ماه مه امسال (اردیبهشت‌ماه)، جامعه فضایی در واشنگتن دی‌سی گرد هم می‌آیند تا در نشست انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳ (H2M 2023) شرکت کنند. این نشست از ۱۶ مه (26 اردیبهشت) آغاز می‌شود و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. هدف از نشست (فرستادن) انسان‌ها به مریخ، تشویق جامعه فضایی و تزریق حس فوریت برای رسیدن به هدف مشترک، یعنی فرستادن انسان به مریخ است.

نشست انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳ که در ساختمان آکادمی ملی علوم آمریکا (NAS) برگزار خواهد شد، مراحلی را نشان می‌دهد که ناسا، صنعت فضایی، کنگره آمریکا، ریاست ‌جمهوری و شرکای بین‌المللی باید طی کنند تا اطمینان حاصل شود که هدف “قرار گرفتن انسان روی سیاره سرخ” تا اواسط دهه ۲۰۳۰ تحقق می‌یابد.

گزارش وب‌سایت این رویداد نشان می‌دهد، علاوه بر نمایندگان سازمان‌های مذکور، مبتکران، متخصصان علم، فناوری، مهندسی و ریاضی، هنرمندان، نوازندگان و سایر اعضای جامعه سرگرمی نیز در نشست حضور خواهند داشت.

دستور کار نشست انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳

به رغم عنوان نشست انسان‌ها به مریخ، همه چیز درباره سفر انسان به سیاره سرخ نیست. این نشست در پایان یک دوره ۱۲ ماهه برگزار می‌شود که به طور کلی برای علوم فضایی بسیار مهم است. به عنوان مثال، آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه (DART) ناسا در سپتامبر ۲۰۲۲ با موفقیت به سیارک مورد نظر برخورد کرد و تمرکز زیادی را بر موضوع مهم دفاع سیاره‌ای به ارمغان آورد.

همچنین، نخستین پرتاب موفقیت‌آمیز موشک «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) ناسا در نوامبر ۲۰۲۲، نوعی فناوری را تأیید کرد که بستر عصر بعدی مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار را تشکیل می‌دهد و نهایتا نخستین زن و نخستین رنگین‌پوست را با خود حمل می‌کند تا به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس (Artemis) ناسا، روی ماه قدم بگذارند. هدف برنامه آرتمیس، استفاده کردن از ماه به عنوان یک پله است تا به یادگیری مهارت‌های لازم برای رساندن بشریت به مقصد عالی بعدی که سیاره سرخ خواهد بود، کمک کند.

جای تعجب نیست که صحبت کردن در مورد این ماموریت‌ها و موضوعات پیرامون آنها، به یک دستور کار برای نشست (فرستادن) انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳ تبدیل شده است. موضوعات مورد بحث در این نشست، به شرح زیر خواهند بود:

  • نوآوری‌هایی که اکنون می‌توانند به نفع زمین باشند؛
  • تنوع و فراگیری در تلاش‌های فضایی آینده؛
  • توسعه معماری و سیاست برای اکتشاف ماه و مریخ؛
  • پیشرفت به سوی ماموریت‌های فضایی پایدار طولانی‌تر؛
  • ایجاد هیجان برای ماموریت‌های مریخ با استفاده از سرگرمی و هنر

برخی از سخنرانان برجسته این نشست نیز شامل این افراد هستند:

  • رابرت کابانا (Robert Cabana)، معاون ناسا که در نخستین صبح رویداد صحبت خواهد کرد
  • ونسا وایچ» (Vanessa Wyche)، مدیر مرکز فضایی جانسون (JSC) ناسا که در روز سوم با سیان پروکتور (Sian Proctor)، فضانورد و خلبان ماموریت اینسپیریشن ۴ (Inspiration4) درباره فراگیری و تنوع بحث خواهد کرد
  • «یروشی ساساکی (Hiroshi Sasaki)، معاون آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA)

نشست (فرستادن) انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳، یک فرصت عالی را برای شنیدن در مورد چندین ماموریت فضایی هیجان‌انگیز آینده با مقاصدی از جمله ماه و مریخ ارائه می‌دهد. برنامه‌های آرتمیس نیز به طور برجسته‌ای در این نشست ظاهر خواهند شد.

در نخستین روز این رویداد، ماساکی فوجیموتو (Masaki Fujimoto)، معاون موسسه علوم فضایی و فضانوردی (ISAS) آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن و شاتل باکتا (Shatel Bhakta)، سرپرست گروه معماری ماه ناسا، به گروهی می‌پیوندند تا در مورد ماموریت آرتمیس ۳ ناسا که هدف آن اعزام خدمه به منطقه قطب جنوبی ماه در اواخر سال ۲۰۲۵ است، صحبت کنند. این گروه، راه‌هایی را نشان خواهند داد که این ماموریت با کمک آنها، زمینه را برای یک ماموریت سرنشین‌دار به مریخ فراهم می‌کند.

نشست انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳، اجرای برنامه آینده‌نگر پیش‌ران هسته‌ای برای فضاپیما را نیز برجسته خواهد کرد که می‌تواند یک پیشرفت مهم در اکتشاف باشد. برنامه «دراکو»(DRACO) که قرار است یک موشک حرارتی هسته‌ای را در مدار زمین به نمایش بگذارد، طی یک جلسه‌ در ۱۶ مه توسط کارشناسانی از جمله تابیتا دودسون (Tabitha Dodson)، مدیر برنامه دراکو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

شرکت‌کنندگان نشست انسان‌ها به مریخ ۲۰۲۳ درباره برخی از چالش‌های مرتبط با مأموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ خواهند شنید. به عنوان مثال، برایان بارتلو (Brian Bartelo)، دانش‌آموز علاقمند به حوزه زباله‌های فضایی، طی یک ارائه در مورد خطراتی توضیح خواهد داد که زباله‌های فضایی می‌توانند برای چنین پروژه‌هایی ایجاد کنند.

خطرات ناشی از زباله‌های فضایی طبیعی، در روز پایانی اجلاس در دستور کار قرار خواهد گرفت تا نیک بناردینی (Nick Benardini)، پژوهشگر برنامه حفاظت از سیاره (Planetary Protection) ناسا و دیگران در مورد این موضوع صحبت کنند که سیاست معقول حفاظت از سیاره چگونه خواهد بود.

علاقمندان چگونه نشست را تماشا کنند؟

هزینه ثبت نام برای هر سه روز نشست، ۵۵۰ دلار به اضافه هزینه رزرو ۳۳.۱۴ دلار و برای یک روز، ۲۰۰ دلار به علاوه هزینه رزرو ۱۳.۷۲ دلار خواهد بود. این قیمت‌ها برای دانشجویان تفاوت دارد. هزینه ثبت نام برای دانشجویانی که در اجلاس سه روزه شرکت می‌کنند، ۷۵ دلار به اضافه هزینه رزرو ۶.۷۸ دلار و برای دانشجویانی که قصد دارند فقط یک روز شرکت کنند، ۳۰ دلار با هزینه رزرو ۴.۲۸ دلار خواهد بود.

علاقمندان به فضا که شخصا در نشست شرکت نمی‌کنند، همچنان می‌توانند بخشی از آن باشند. آنها می‌توانند نشست را به صورت زنده در وب‌سایت «اکسپلور مارس» (ExploreMars) دنبال کنند. پس از پایان نشست نیز گفتگوها در کانال یوتیوب اکسپلور مارس قابل مشاهده خواهند بود.

برای دریافت گلچینی از نوع گفتگوها، ویدیوهای نشست سال پیش که بین ۱۷ تا ۱۹ مه ۲۰۲۲ در دانشگاه جرج واشنگتن (GWU) برگزار شد، همچنان در کانال برای تماشا در دسترس هستند و گفتگوهایی از رویدادهای برگزارشده در سال‌های دیگر نیز در کانال وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *