دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

بیش از ۳ هزار جنین گاو از نژادهای ممتاز با تلاش محققان ایرانی تولید شد

بیش از ۳ هزار جنین گاو از نژادهای ممتاز با تلاش محققان ایرانی تولید شد

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا گفت: با تلاش محققان این پژوهشگاه بیش از ۳ هزار جنین گاو با تمرکز بر گونه مزرعه‌ای از نژادهای ممتاز جرزی (jersey cattle) و لیموزین در کشور تولید شد.

دکتر ابوالفضل شیرازی افزود: در حال حاضر با تمرکز بر گونه مزرعه ای گاو  بیش از سه هزار جنین از نژادهای ممتاز گاو در این پژوهشگاه تولید شد.

وی بیشترین جنین های تولیدی را از نژاد گاو شیری جرزی و کمترین آن را نژاد لیموزین عنوان کرد.

این محقق یادآور شد: بانک جنین گاو برای اولین بار در کشور از نژادهای شیری (جرزی)، دو منظوره (سیمنتال) و گوشتی (شروله، بلونداکیتن و لیموزین) در مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه ابن سینا در سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: تاسیس بانک جنین گاو در ابتدا با فعالیت های صورت گرفته در خصوص تاسیس مزرعه تحقیقاتی و تجهیز آزمایشگاهی آن، کار خود را در آن سال با مطالعه اولیه روی نژاد هولشتاین آغاز و پس از آن فعالیت خود را از سال ۱۳۹۵ بر روی نژادهای فوق متمرکز کرد.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: کشورهای اصلی و فعال تولید کننده جنین گاو در سطح بین الملل کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس هستند.

شیرازی ادامه داد: در حال حاضر تولید جنین گاو در دنیا به ویژه تولید آزمایشگاهی آن گذشته از فواید اقتصادی، به دلیل تسریع مقاصد به نژادی رو به افزایش بوده و ما نیز با توجه به مزایای آن می بایست در این جهت و با برنامه ریزی مشخص اقدام کنیم.

وی تسریع در امر اصلاح نژاد و گسترش ژنوم برتر با انتخاب همزمان اسپرم و تخمک از نژادهای برتر دام و به تبع آن کاهش هزینه های تولید فرآورده های دامی و رونق صنعت دامپروری را از جمله مزیت های این اقدام برشمرد.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا افزود: پس از شناسایی دام های ممتاز با بهره گیری از آزمون نتاج و انتخاب ژنومیک، تمرکز اصلی این پژوهشگاه تکثیر دام های با خصوصیات برتر ژنتیکی (تولید بالاتر، ماندگاری بیشتر در سطح گله، مقاومت بالاتر به بیماری ها، و…) با بهره برداری از تکنیک‌های نوین تولیدمثلی یاد شده، خواهد بود.

بیش از ۳ هزار جنین گاو از نژادهای ممتاز با تلاش محققان ایرانی تولید شد

شیرازی تصریح کرد: علاوه بر تامین نیاز داخل به جنین های گاوهای با خصوصیات برتر ژنتیکی در راستای اهداف به نژادی، می توان به امکان صادرات جنین های تولیدی به کشور های همجوار و کمک به ممانعت از خروج ارز جهت واردات فراورده های پروتئینی اشاره کرد.

وی ادامه داد: از طرفی با مطالعه و برنامه ریزی دقیق در خصوص ظرفیت گاوهای بومی می توان پس از شناسایی و انتخاب گاوهای برتر بومی و با بهره گیری از فناوری های نوین تولید مثلی (استحصال سونوگرافیک تخمک، تولید آزمایشگاهی جنین و انجماد آن و در نهایت انتقال آنها به دام های با خصوصیات ژنتیکی معمولی)، امکان تکثیر نژادهای برتر بومی و بهنژادی آنها منطبق با شرایط اقلیمی کشور را امکان پذیر کرد.

مدیر گروه جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا افزود: با انجام این مجموعه از فعالیت ها و داشتن برنامه مشخص، امکان کوتاه کردن فاصله نسلی و تسریع در امر اصلاح نژاد در خصوص نژادهای خارجی و بومی طی یک برنامه نه چندان دراز مدت، میسر می‌شود.

شیرازی تصریح کرد: در حال حاضر جنین های آزمایشگاهی تولید شده در مرکز تحقیقاتی و تجاری بایوفارم (Biofarm) در بیش از ۹ گاوداری صنعتی انتقال داده شد و گوساله های نژادهای مختلف جرزی، سیمنتال، بلونداکیتن، شاروله و لیموزین به دنیا آمدند.

وی افزود: تولید جنین آزمایشگاهی در سایر گونه‌های مزرعه ای از اهداف پیش رو بوده و در حال حاضر فعالیت بر روی گاومیش آغاز و در آینده نه چندان دور کار بر روی گونه های مزرعه ای شتر و اسب نیز دنبال خواهد شد.

به گزارش دیجیزا، نژاد جرزی (jersey cattle) کوچک ترین نژاد گاو شیری است. شیر جرزی در مقایسه با سایر نژادها بیشترین درصد چربی و همچنین مواد جامد بدون چربی را دارد.

رنگ این نژاد کرمی روشن تا قهوه ای تیره (عسلی) است، گاو جرزی هم اکنون سریع‌ترین رشد را در بین همه نژادهای جهان دارد و دومین نژاد برتر شیری در جهان است. این نژاد تحت عنوان ملکه نژادها لقب گرفته است. گاوهای جرزی نسبت به تمامی نژادهای دیگر زود تر بالغ می شوند و اوج تولید شیر را نسبت به نژادهای دیگر زودتر کسب می‌کنند. یک گاو جرزی تقریباً ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

گاو نژاد لیموزین هم دارای هیکلی بزرگ و استخوان بندی قوی است. سر و گردن این گاوها کوچک و همچنین کوتاه است و دارای پیشانی و پوزه عریض هستند. رنگ گاو نژاد لیموزین طلایی و قرمز است که در بخش های زیر شکم،زیر ران گاو، اطراف چشم آن ها، پوزه و انتهای بدن رنگ روشن تر می‌شود.

وزن ماده این گونه گاو به طور معمول۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم و وزن نر بالغ آن ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰کیلوگرم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *