به عقیده بسیاری از منتقدان، گوگل پیکسل ۷ پرو یکی از بهترین گوشی‌های ساخته شده در سال ۲۰۲۲ هستند. اما یک نکته جالب در مورد این گوشی خاص وجود دارد. بنابر گزارشی که به تازگی منتشر شده است، گوگل بیش از نیمی از قطعات سخت‌افزاری مورد نیاز برای ساخت پیکسل ۷ پرو را از سامسونگ خریده است. این بدان معنی است که خرید این گوشی در واقع بیشتر از هر شرکتی به سامسونگ سود می‌رساند.

گوگل پیکسل ۷ پرو یکی از بهترین گوشی‌های ساخته شده تا به امروز است. این گوشی در هر دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار، ساختار بسیار کم‌نقصی دارد که موجب شده کاربران بیشتری نسبت به نسل‌های قبلی پیکسل نیز به آن تمایل پیدا کنند.

اما همانطور که عنوان شد این گوشی به نوعی یک محصول ویژه گوگل است که در همکاری مستقیم با سامسونگ ساخته شده است. گزارش مذکور که توسط موسسه معتبر آماری CounterPoint منتشر شده، به این نکته اشاره دارد که نزدیک به ۴۱۳ دلار آمریکا برای ساخت یک دستگاه گوشی گوگل پیکسل ۷ پرو هزینه می‌شود. این هزینه شامل قطعات داخلی و دیگر هزینه‌هاست. این گزارش همچنین جزئیاتی جالب از این دستگاه را نشان می‌دهد. برای مثال در ساخت نسخه ۱۲۸ گیگابایتی گوگل پیکسل ۷ پرو از قطعات ساخت سامسونگ استفاده شده است.

کمپانی کره‌ای در این گوشی وظیفه تأمین نمایشگر ۶.۷ اینچی AMOLED را بر عهده داشته که خود نزدیک به ۲۰ درصد از ارزش سخت‌افزاری دستگاه را شامل می‌شود. اما نمایشگر تنها قطعه بزرگ و پرارزش پیکسل ۷ پرو نیست؛ گوگل وظیفه ساخت تراشه Tensor G2 به عنوان مغز پردازشی دستگاه را نیز بر عهده سامسونگ گذاشته که علاوه بر ساخت تراشه، بخش مهمی از طراحی آن را نیز در همکاری با شرکت کره‌ای انجام داده است.

مضاف بر این سامسونگ وظیفه تأمین سنسور دوربین پشت دستگاه را نیز بر عهده داشته که یک سنسور شناخته شده یعنی همان مدل معروف ISOCELL GN1 است که پیش از این در Pixel 6 Pro نیز به کار گرفته شده بود. همچنین سنسور تله فوتو ۵x گوشی Pixel 7 Pro نیز ساخت سامسونگ است و در جلوی دستگاه و حفره نمایشگر نیز شاهد استفاده از سنسور سلفی هستیم که در شرکت کره‌ای طراحی و ساخته شده است. ماژول حافظه رم دستگاه نیز توسط سامسونگ ساخته شده تا حلقه مهمترین قطعات پیکسل ۷ پرو را تکمیل کند.

با وجود تفاسیر فوق سامسونگ ۵۱ درصد از هزینه تأمین قطعات برای گوشی پیکسل ۷ پرو را به جیب می‌زند. نکته جالب دیگر این است که بزرگترین تأمین کننده بعد از سامسونگ شرکت مایکرون است که تأمین کننده حافظه داخلی دستگاه است که تنها ۵ درصد از ارزش قطعات دستگاه به حساب آن واریز می‌شود.

به هر حال این محصول به خوبی نفوذ و کیفیت قطعات سامسونگ را نشان می‌دهد که توانسته حتی از پس تأمین قطعات شرکت سخت‌پسندی مانند گوگل نیز به خوبی برآمده و به بزرگترین تأمین کننده سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند ساخت این شرکت تبدیل شود.