دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

بررسی اندام‌های داخلی بدن با یک حسگر برچسبی

بررسی اندام‌های داخلی بدن با یک حسگر برچسبی

پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو»، حسگر جدیدی ساخته‌اند که مانند برچسب به بدن کاربر می‌چسبد و بر وضعیت اندام‌های داخلی او نظارت می‌کند.

 به نقل از استادی فایندز، پژوهشگران یک حسگر پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند هنگام انجام دادن فعالیت‌های روزانه، بر اندام‌های داخلی افراد نظارت کند. این دستگاه که به عنوان یک جهش بزرگ رو به جلو در حوزه بررسی بی‌سیم توصیف می‌شود، به اندازه یک بانداژ بزرگ است و در طول روز درست روی سینه کاربر می‌چسبد.

«مویانگ لین»(Muyang Lin) دانشجوی مقطع دکتری «دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو»(UCSD) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این فناوری، پتانسیل زیادی را برای حفظ و بهبود زندگی دارد. حسگر می‌تواند عملکرد قلب و عروق را هنگام حرکت ارزیابی کند. مقادیر غیر طبیعی فشار خون و خروجی قلب در حالت استراحت یا هنگام ورزش کردن، از علائم نارسایی قلبی هستند. دستگاه ما می‌تواند پاسخ‌های قلبی-عروقی به ورزش کردن را در لحظه و برای جمعیت‌های سالم اندازه‌گیری کند و در نتیجه، بینش‌هایی را درباره شدت تمرین واقعی انجام‌شده توسط هر شخص ارائه دهد. این نتایج می‌توانند یک راهنما برای فرمول‌بندی برنامه‌های تمرینی شخصی‌سازی‌شده باشند.

بیماری‌های قلبی-عروقی سالانه جان ۱۸ میلیون نفر را می‌گیرند. تجویز دارو و ایجاد تغییرات سریع در شیوه زندگی می‌تواند به ویژه موثر باشد. روش «پژواک‌نگاری قلب» یا «اکوکاردیوگرافی»(Echocardiography) در حال حاضر به تکنسین‌های آموزش‌دیده و تجهیزات دست‌وپاگیر نیاز دارد اما این اولین سیستم در نوع خود برای بررسی بافت عمیق است که می‌تواند سیگنال‌های فیزیولوژیکی را تا شش و نیم اینچ زیر پوست ردیابی کند.

لین در یک نشست دانشگاهی توضیح داد: پروژه ما یک راه حل کامل را برای تغییر دادن شیوه زندگی با استفاده از فناوری پوشیدنی ارائه می‌دهد. ما یک دستگاه پوشیدنی ساخته‌ایم که به صورت بی‌سیم، علائم حیاتی را در عمق بافت حس می‌کند.

بررسی اندام‌های داخلی بدن با یک حسگر برچسبی

این دستگاه که «سیستم اولتراسونیک روی برچسب»(USoP) نام دارد، از یادگیری ماشینی برای تفسیر کردن داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط یک مدار کنترلی کوچک و انعطاف‌پذیر و یک کاوشگر اولتراسوند استفاده می‌کند. برخلاف سایر برچسب‌های الکترونیکی که به کابل‌های اتصال‌دهنده نیاز دارند و تحرک کاربر را محدود می‌کنند، این فناوری یک بخش از «اینترنت اشیاء پزشکی»(IoMT) است که شبکه‌ای از دستگاه‌های پزشکی را به رایانه‌ها متصل می‌کند.

پژوهشگران به طور غیرمنتظره‌ای متوجه شدند که USoP بیش از آنچه در ابتدا فکر می‌کردند، قابلیت‌ دارد. لین توضیح داد: زمانی که این پروژه را آغاز کردیم، هدف ما ساخت یک حسگر بی‌سیم برای بررسی فشار خون بود. همان طور که پیشرفت کردیم، متوجه شدیم که این سیستم می‌تواند پارامترهای فیزیولوژیکی بسیار مهم‌تری را نسبت به فشار خون، مانند خروجی قلب، سفتی شریان و حجم بازدم بررسی کند. همه این پارامترها برای مراقبت‌های بهداشتی روزانه یا نظارت در بیمارستان ضروری هستند.

«زیانگ ژانگ»(Ziyang Zhang) دانشیار دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما با به کارگیری یک الگوریتم سازگاری پیشرفته، این مدل را در افراد متفاوتی به کار گرفتیم. ما می‌توانیم الگوریتم را روی یک موضوع آموزش دهیم و با حداقل بازآموزی، آن را برای بسیاری از افراد دیگر استفاده کنیم.

پژوهشگران در حال برنامه‌ریزی آزمایش‌های بالینی برای آینده هستند که تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان را شامل می‌شود. همچنین، این گروه پژوهشی قصد دارند فناوری خود را از طریق شرکت اسپین‌آف دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو موسوم به «سافت‌سونیکس»(Softsonics) تجاری‌سازی کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *