دیجیزا/ پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی ارتباط میان کووید-۱۹ و آسیب‌های کبدی پرداختند.

پژوهشگران “دانشگاه ییل”(Yale University) در بررسی‌های خود دریافتند که میزان غیرطبیعی بودن نتایج آزمایش کبد در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر است. آنها همچنین دریافتند که بالا بودن سطح آنزیم‌های کبد این بیماران می‌تواند پیامدهای بدی مانند نیاز به بخش مراقبت‌های ویژه و ونتیلاتور و حتی مرگ را در پی داشته باشد.

پژوهش‌های پیشین که در چین انجام شده بودند، نشان داده‌اند که نتایج آزمایش تقریبا ۱۵ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹، غیرعادی است. پژوهشگران دانشگاه ییل در این پروژه‌، ۱۸۲۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که در بیمارستان بستری بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که عملکرد غیرطبیعی کبد آنها، به طور قابل توجهی بالا است.

پژوهشگران طی این بررسی، پنج آزمایش روی کبد انجام دادند و افزایش آنزیم‌هایی مانند “آسپارتات ترانس‌آمیناز”(Aspartate transaminase) و “آلانین آمینوترانسفراز”(Alanine transaminase) را مشاهده کردند که التهاب سلول‌ ریه را نشان می‌دهند. همچنین آنها در بررسی‌های خود، شاهد افزایش “بیلی‌روبین”(bilirubin) بودند که نشان‌دهنده اختلال عملکرد کبد است. آزمایش‌ها نشان داد که افزایش سطح “آلکالین فسفاتاز”(alkaline phosphatase) می‌تواند به التهاب مجرای صفراوی منجر شود.

اگرچه پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که چرا میزان آزمایش‌های غیرطبیعی کبد در این پژوهش، بسیار بیشتر از آزمایش‌های انجام شده در چین است اما دکتر “جوزف لیم”(Joseph Lim)، استاد دانشگاه ییل باور دارد که شاید تفاوت‌های سلامتی میان مردم چین و آمریکا، دلیل به دست آمدن این نتایج متفاوت باشد.

پژوهشگران در این پروژه، به ارتباط میان داروهای تجویز شده برای کووید-۱۹ و آسیب کبدی نیز پرداختند.

لیم گفت: ما در این پژوهش، ارتباطی قوی را میان استفاده از داروهای کووید-۱۹ و نتایج غیرعادی آزمایش کبد یافتیم.

این گروه پژوهشی قصد دارند آزمایش‌های بیشتری را برای درک بهتر ارتباط میان کووید- ۱۹ و آسیب کبدی انجام دهند.

این پژوهش، در مجله “Hepatology” به چاپ رسید.