دیجیزا/ اپل نسخه بتای عمومی macOS Big Sur را منتشر کرد. در این نسخه ظاهر سیستم عامل macOS دچار تغییرات گسترده شده و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شده است.

پس از نصب نسخه بتای macOS Big Sur متوجه تغییرات ظاهری چشمگیر در مقایسه با نسخه‌های قبلی macOS می‌شوید. برای مثال تأکید بر رنگ سفید در پنجره‌ها بیشتر شده و آیکن برنامه‌ها مثل برنامه‌های iOS گردتر شده است. علاوه بر این منو بار شفاف‌تر شده و با تصویر پس زمینه تقریباً ترکیب شده است.
 
اپل همانند آنچه در iOS دیده می‌شود، یک کنترل پنل اختصاصی به Big Sur اضافه کرده تا مدیریت آیتم‌هایی مثل وای فای، بلوتوث، تنظیم روشنایی و ولوم در یک مکان واحد انجام شود. همچنین Notification Center دیگر شامل دو پنجره برای ویجت‌ها و نوتیفیکیشن‌ها نیست و این دو قسمت در یکدیگر ادغام شده‌اند.

مرورگر سافاری نیز دستخوش تغییرات قابل توجه شده و حالا می‌توان یک صفحه اولیه سفارشی برای آن ایجاد کرد و سایت‌های مورد علاقه، سایت‌های پربازدید و تصویر پس زمینه برای آن انتخاب نمود. تب‌ها نیز تغییراتی کرده اند و حالا تب‌های مورد علاقه به شکل پیش فرض روشن می‌شوند و زمانی که ماوس را روی یکی از تب‌ها می‌برید، پیش نمایش سایت را به شما نمایش می‌دهد.

مرورگر سافاری در macOS Big Sur حالا مثل نسخه iOS 14 از قابلیت Privacy Report برخوردار است و گزارش ردیابی‌های مسدود شده را به کار می‌دهد. اپ Messages نیز تغییراتی داشته و بالاخره مثل iOS می‌توان افکت‌های مختلف را برای مخاطبینی که از iMessages استفاده می‌کنند ارسال کرد. برخی از قابلیت‌های اپ Messages در iOS 14 مثل امکان پین کردن گفتگوها و ریپلای مستقیم نیز به Big Sur آمده‌اند.

از دیگر ویژگی‌های جالب توجه macOS Big Sur می‌توان به بهبود اپ Maps، اصوات سیستمی جدید و بازگشت آهنگ شروع مک که از سال ۲۰۱۴ حذف شده بود اشاره کرد.

فراموش نکنید نسخه بتای macOS Big Sur همانطور که از نامش پیداست آزمایشی است، بنابراین ممکن است پس از نصب آن اجرای برخی از برنامه‌ها با مشکل مواجه شده و یا بعضی از برنامه‌ها را اجرا نکند. کارشناس سایت ورج می‌گوید این نسخه را روی مک بوک ایر ۲۰۱۴ نصب کرده و مشکل خاصی مشاهده نکرده است.

اپل می‌گوید macOS Big Sur پاییز امسال برای دستگاه‌های زیر منتشر می‌شود:

مک بوک (مدل ۲۰۱۵ به بعد)
مک بوک ایر (مدل ۲۰۱۳ به بعد)
مک بوک پرو (مدل اواخر ۲۰۱۳ به بعد)
مک مینی (مدل ۲۰۱۴ به بعد)
آی مک (مدل ۲۰۱۴ به بعد)
آی مک پرو (مدل ۲۰۱۷ به بعد)
مک پرو (مدل ۲۰۱۳ به بعد)