استارتاپ آمریکایی Tachyum از یک پردازنده همه کاره رونمایی کرده است. پردازنده Prodigy قابلیت‌های پردازنده، پردازنده گرافیکی و پردازنده‌های تنسور را روی یک قطعه ترکیب می‌کند.

یک استارتاپ آمریکایی موفق شده پردازنده‌ای قدرتمند معرفی کند که از آن در ابر کامپیوترها استفاده خواهد شد. گفته می‌شود پردازنده Prodigy برای هوش مصنوعی، پردازش ابری و HPC طراحی شده و قدرتی ۴ برابر بیشتر از سریع‌ترین پردازنده Xeon اینتل دارد.

این پردازنده همچنین در بخش HPC تا ۳ برابر بهتر از شتاب دهنده H100 انویدیا عمل می‌کند و تا ۶ برابر کارایی بیشتری در انجام محاسبات هوش مصنوعی دارد.

شرکت Tachyum با معرفی این پردازنده امید دارد تا چالش‌های مهمی همچون مصرف بالای دیتاسنترها و سختی افزایش عملکرد سرورها را حل کند.

پردازنده Tachyum Prodigy از ۱۲۸ هسته ۶۴ بیت با عملکرد بالا برخوردار است و قادر است به فرکانس تا ۵.۷ گیگاهرتز دست پیدا نماید. این فرکانس بالا با کنترلرهای حافظه ۱۶ گیگابایتی DDR5 و ۶۴ خط رابط PCIe 5.0 حاصل می‌شود.

شرکت آمریکایی رک‌هایی برای این پردازنده طراحی کرده که بتوان از آن در سرورهایی با خنک کنندگی مایع و هوا به صورت یکسان استفاده کرد.

بر خلاف دیگر راهکارهای ترکیب کننده پردازنده و GPU، پردازنده Prodigy قادر است محاسبات ماتریس و بردار را از ابتدا انجام دهد. این پردازنده جدید همچنین از انواع داده همچون BF16، TF32، FP32، FP64، Int8، FP8 و TAI پشتیبانی می‌نماید.

پردازنده Prodigy همچنین با مصرف انرژی پایین نسبت به قدرت بالای خود، امکان گسترش دیتاسنترها بدون آلودگی زیاد را به وجود آورده است.

انتظار می‌رود پردازنده Tachyum Prodigy در نیمه اول سال ۲۰۲۳ میلادی به تولید انبوه برسد.