دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

با خدمه ماموریت «کرو-۶» آشنا شوید

با خدمه ماموریت «کرو-۶» آشنا شوید

ماموریت «کرو-۶» شرکت «اسپیس ایکس» به مقصد «ایستگاه فضایی بین‌المللی»، چهار سرنشین دارد که قرار است در ۲۶ فوریه(۷ اسفند) پرواز کنند.

 به نقل از اسپیس، ششمین ماموریت عملیاتی شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) به مقصد «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS)، تاریخ‌ساز خواهد شد و نخستین فضانورد امارات متحده عربی را که قرار است اقامت بلندمدتی در ایستگاه داشته باشد، با خود به فضا خواهد برد.

ماموریت «کرو-۶»(Crew-۶) در ۲۶ فوریه، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد شد و چهار فضانورد را سوار بر کپسول «دراگون»(Dragon) بر فراز موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) شرکت اسپیس ایکس با خود به فضا خواهد برد.

«سلطان النیادی»(Sultan Al-Neyadi)، فضانورد امارات متحده عربی و از اعضای ماموریت کرو-۶، پس از پرواز یک فضانورد اماراتی در سال ۲۰۱۹، نخستین نفر از کشور خود خواهد بود که چرخش به دور ایستگاه فضایی بین‌المللی را انجام می‌دهد.

همچنین، «وارن وودی هوبرگ»(Warren “Woody” Hoburg) و «استفن بوون»(Stephen Bowen)، فضانوردان ناسا و «آندری فدیایف»(Andrey Fedyaev)، فضانورد «آژانس فضایی روسیه»(Roscosmos) در این ماموریت حضور دارند.

سلطان النیادی

در بیوگرافی النیادی که از سوی «فدراسیون بین‌المللی فضانوردی»(IAF) ارائه شده، آمده است: سلطان النیادی ۴۱ ساله، یکی از دو فضانوردی بود که در سال ۲۰۱۷ از امارات متحده عربی انتخاب شد. النیادی پیش از اینکه فضانورد شود، مدرک دکتری خود را در رشته فناوری اطلاعات گرفت.

النیادی، نخستین فضانورد اماراتی است که در چرخش عادی نیم‌ساله ایستگاه فضایی بین‌المللی شرکت می‌کند. او در مصاحبه با اسپیس گفت که این یک پیشرفت طبیعی به دنبال پرواز هشت روزه به مقصد ایستگاه فضایی توسط «هزاع علی المنصوری»(Hazzaa Ali Almansoori) در سال ۲۰۱۹ است.

وی افزود: امارات متحده عربی، یکی از امضاکنندگان توافقنامه «آرتمیس»(Artemis) به رهبری ناسا است که علاوه بر هنجارهای جامعه برای کار مسالمت‌آمیز در فضا، قوانینی را برای اکتشاف آینده انسان در ماه نیز وضع می‌کند.

النیادی در مصاحبه‌ای که روز ۲۵ ژانویه درباره کار کردن با ناسا داشت، گفت: مسئله این است که به طور فعال در پروژه‌های آینده شریک باشیم. انتظار می‌رود که مریخ‌نورد «راشد»(Rashid) امارات در ماه آوریل به عنوان گامی دیگر برای کمک کردن به اکتشافات آینده، روی ماه فرود بیاید.

استفن بوون

استفن بوون ۵۹ ساله، فرمانده کرو-۶ و یک فضانورد کهنه‌کار است که در سه مأموریت «شاتل»(Shuttle) فضایی شامل «STS-۱۲۶»، «STS-۱۳۲» و «STS-۱۳۳» حضور داشت و به مونتاژ ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک کرد. بوون یک کاپیتان بازنشسته نیروی دریایی آمریکا است و در سال ۲۰۰۰ نخستین مامور زیردریایی بود که برای آموزش فضانوردی توسط ناسا انتخاب شد. او در سال ۲۰۰۲ به طور کامل برای پرواز فضایی واجد شرایط بود.

بوون که ۱۲ سال است پرواز نکرده، همچنان راه را برای پیوستن به ماموریت‌های ماه طی برنامه آرتمیس ناسا در اواخر دهه ۲۰۲۰ هموار می‌بیند. او در مصاحبه‌ای که روز ۲۵ ژانویه با اسپیس داشت، گفت: من با خانواده‌ام صحبت خواهم کرد. زمانی که از این مأموریت برگردم، ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم که آیا هنوز شغلی خواهم داشت. خواهیم دید که این فرصت در آینده پیش می‌آید یا خیر.

بوون که در ماساچوست به دنیا آمده، بیش از ۴۰ روز را در فضا گذرانده و ۴۷ ساعت و ۱۸ دقیقه فعالیت بیرون از ایستگاه در هفت پیاده‌روی فضایی داشته است. او دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق از «آکادمی نیروی دریایی آمریکا»(USNA) و کارشناسی ارشد مهندسی اقیانوس از دانشگاه «ام‌دیجیزا»(MIT) و از اعضای برنامه مشترک «موسسه اقیانوس شناسی وودز هول»(WHOI) است.

تجربه بوون در زیردریایی شامل سه سال کار کردن با زیردریایی «یواس‌اس پارچ»(USS Parche)، حضور در زیردریایی «یواس‌اس پوگی»(USS Pogy)، خدمت در زیردریایی «یواس‌اس آگوستا»(USS Augusta) به عنوان مهندس و نخستین مامور اجرایی واحد پیش‌راه‌اندازی «ویرجینیا اس‌اس‌ان-۷۷۴»(Virginia SSN ۷۷۴) است. همچنین، بوون با «ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا»(USSOCOM) کار کرده و به عنوان بازرس رآکتور و نیروی محرکه برای «هیئت بازرسی و بررسی زیردریایی»(INSURV) نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است.

وارن وودی هوبرگ

وارن وودی هوبرگ ۳۷ ساله، خلبان ماموریت کرو-۶ است. براساس بیوگرافی هوبرگ در ناسا، او طی کلاس فضانوردی در سال ۲۰۱۷ به ناسا پیوست و در ژانویه ۲۰۲۰ گواهینامه کامل پرواز را دریافت کرد.

هوبرگ ۲۵ ژانویه در مصاحبه با اسپیس گفت: من بسیار هیجان‌زده هستم که می‌توانم به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کنم. ما در دوره زمانی هستیم که من در آن چنین فرصتی را دارم و ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز مکان بسیار ویژه‌ای است؛ بنابراین خوشحالم که می‌توانم به آنجا بروم.

هوبرگ که در پیتسبرگ متولد و بزرگ ‌شده، دارای مدرک کارشناسی در رشته هوانوردی و فضانوردی از دانشگاه ام‌دیجیزا و دکترای مهندسی برق و علوم رایانه از «دانشگاه کالیفرنیا، برکلی»(UC Berkeley) است. همچنین، وی یک خلبان تجاری برای هواپیماهای تک‌موتوره و چندموتوره است.

زمانی که هوبرگ توسط ناسا انتخاب شد، سرپرستی یک گروه پژوهشی را در دانشگاه ام‌دیجیزا بر عهده داشت و دانشیار هوانوردی و فضانوردی بود. همچنین، او در بخش توسعه هواپیماهای تجاری «بوئینگ»(Boeing)، روی نرم‌افزاری برای فرآیندهای تولید کامپوزیت کار می‌کرد. هوبرگ پیشتر به عنوان یک عضو فصلی گروه «جستجو و نجات یوسمیتی»(YOSAR) و رهبر عملیات «واحد نجات کوهستان منطقه خلیج»(BAMRU) نیز خدمت کرده است.

آندری فدیایف

آندری فدیایف قرار است در روز پرتاب خود یعنی ۲۶ فوریه، ۴۲ ساله شود. طبق بیوگرافی رسمی فدیایف، این فضانورد در شهر سرووف استان سوردلوفسک روسیه به دنیا آمد.

فدیایف در مصاحبه ۲۵ ژانویه با اسپیس گفت: من نمی‌دانم خانواده و دوستانم چه برنامه‌ای دارند اما واقعا دوست دارم در روز تولدم پرواز کنم. این بهترین هدیه برای من خواهد بود.

فدیایف در سال ۲۰۱۲ به عنوان فضانورد داوطلب به آژانس فضایی روسیه پیوست و در سال ۲۰۱۴ گواهینامه کامل پرواز را دریافت کرد. او در سال ۲۰۰۴ مدرک حمل و نقل هوایی و کنترل ترافیک هوایی را از «مؤسسه هوانوردی نظامی کراسنودار»(Krasnodar Military Aviation Institute) در جنوب روسیه دریافت کرد.

فدیایف، یک خلبان نظامی با ۶۰۰ ساعت تجربه است. همچنین، او به عنوان دستیار فرمانده هواپیمای گشت دریایی «ایلیوشین ایل-۳۸»(Ilyushin II-۳۸) خدمت کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *