یکبار دیگر وجود نقص جدی در طراحی کارت های گرافیک گران قیمت سری RTX 30 ساخت گیگابایت (GIGABYTE) از سوی رسانه ها مطرح شده است که موجب نگرانی خریداران شده است. گزارش ها از ترک برداشتن بُرد کارت های گرافیک RTX 30 گیگابایت را در ادامه بخوانید.

ماجرای خرابی کارت های گرافیک سری GIGABYTE RTX 30 و پاسخگو نبودن وارانتی

سال میلادی گذشته کانال یوتیوب NorthridgeFix ادعا کرد کارت‌های گرافیک گران قیمت سری RTX 30 ساخت گیگابایت از یک ناحیه مشخص دچار ترک برداشتن می‌شوند که وارانتی هم آن را قبول نمی‌کند. در حالی که گیگابایت وجود چنین مشکلی را تکذیب کرده بود، حالا گزارش‌های بیشتری از خرابی کارت‌های RTX 3090 و RTX 3080 منتشر شده است که می‌تواند برای خریداران نگران کننده باشد.

در آن زمان کانال یوتیوب NorthridgeFix گفته بود بررسی‌های آنها نشان می‌دهد احتمالاً در طراحی کارت‌های گرافیک RTX 3090 و RTX 3080 نقصی وجود دارد که باعث می‌شود بخش خاصی از بُرد PCB دچار ترک برداشتن و خرابی کارت شود. از همین رو توصیه شده در نصب و جدا کردن کارت‌های گرافیک سری RTX 30 گیگابایت از مادربرد و کیس بهتر است احتیاط شود.

حالا در سال ۲۰۲۲ میلادی یک ویدئو منتشر شده از سوی یک تعمیرکار در شبکه اجتماعی چینی زبان BILIBILI جزئیات تازه‌ای را از نقص تولید و خرابی ناگهانی کارت‌های گرافیک RTX 3090 و RTX 3080 گیگابایت نشان می‌دهد.

ویدئو منتشر شده از سوی Zhiqiang Graphics Studio نشان می‌دهد یک کارت گرافیک RTX 3080 گیگابایت دقیقاً در همان نقطه دچار ترک برداشتن و خرابی شده است که این بار هم از سوی وارانتی گیگابایت رده شده است.

وقوع خرابی‌های سریالی و ترک برداشتن کارت‌های گرافیک سری RTX 30 ساخت گیگابایت، آن هم درست در یک نقطه مشخص از بُرد PCB موجب نگرانی برخی خریداران شده است.

از آنجایی که این بار با یک تعمیرکار روبرو هستیم، وی اقدام به سمباده زدن قسمت دچار ترک شدگی شده تا مسیرهای ارتباطی بُرد PCB در نقطه ترک برداشته نمایان شود. در کمال بهت و حیرت مشاهده می‌شود ۱۳ مسیر ارتباطی به دلیل ترک برداشتن بُرد دچار قطع شدگی شده‌اند که کارت گرافیک را به طور کامل از کار انداخته است.

در نهایت این تعمیرکار اقدام به ترمیم مسیرهای ارتباطی قطع شده می‌کند که پس از صرف ۳ ساعت موفق به تعمیر کردن آن می‌شود.

تا اینجای کار دست کم سه گزارش مختلف از ترک برداشتن بُرد PCB کارت‌های گرافیک سری RTX 30 ساخت گیگابایت، آن هم درست در یک نقطه یکسان منتشر شده است که ظاهراً می‌تواند نشان از وجود یک نقص احتمالاً گسترده باشد. بدتر اینکه وارانتی گیگابایت از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده است.

گزارش هایی از خرابی کارت های RTX 3090 ساخت گیگابایت هم منتشر شده است.

گزارش‌های نگران کننده درباره خرابی کارت‌های گرافیک گران قیمت سری RTX 30 گیگابایت در حالی منتشر می‌شود که گفته می‌شود این کمپانی از بیان حقیقت خودداری می‌کند.

حالا باید منتظر پاسخ احتمالی گیگابایت و شفاف سازی درباره گزارش های منتشر شده و عدم پاسخگویی وارانتی ماند.