اپل در جریان برگزاری کنفرانس WWDC 2022 برای نمایش قابلیت Passkey سافاری از لپ تاپی استفاده کرد که المان‌های طراحی‌اش هیچ شباهتی به استانداردهای سال ۲۰۲۲ ندارد.
   
اپل شب گذشته در جریان برگزاری کفرانس جهانی توسعه‌دهندگان از نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل iOS و iPadOS و macOS به‌همراه پردازنده‌ی موردانتظار M2 و قابلیت‌های جدید سلامتی‌محور رونمایی کرد. در مراسم اپل لپ تاپ بازطراحی‌شده‌ی مک بوک ایر نیز با بریدگی نمادین در بالای نمایشگر معرفی شد.

به گزارش XDA Developers در بخشی از مراسم جدید اپل شاهد نمایش لپ تاپی بودیم که طراحی بسیار قدیمی دارد.

اپل شب گذشته گفت مرورگر سافاری به لطف قابلیت Passkey می‌تواند بدون نیاز به رمزهای عبور سنتی در حساب کاربری لاگین کند. اپل گفت قابلیت Passkey در لپ‌تاپ‌هایی که جزو خانواده‌ی مک نیستند نیز ارائه می‌شود و برای نمایش نمونه‌ای از این لپ‌تاپ‌های ویندوزی، از تصویر بالا استفاده کرد. طراحی این لپ تاپ از چند جنبه قابل‌توجه است، خصوصاً به این دلیل که در نگاه اول شبیه هیچ‌یک از لپ‌تاپ‌های ویندوزی امروزی به نظر نمی‌رسد.

اپل به وضوح در این تصویر تلاش کرده جذابیت ظاهری لپ‌تاپ‌های ویندوزی را کاهش دهد؛ در تصویر محصولی با ضخامت فراوان و حاشیه‌های زیاد در اطراف نمایشگر می‌بینیم. این در حالی است که مک بوک‌های اپل بسیار باریک و سبک‌وزن هستند و در نسل جدید حاشیه‌ی اندکی در اطراف صفحه‌نمایش دارند.

در لبه‌ی جلویی لپ تاپ نمایش‌داده‌شده توسط اپل از چراغ LED برای وضعیت شارژ، وضعیت حافظه‌ی HDD و اتصال وای‌فای استفاده شده است. این المان‌ها را پیش‌تر در لپ‌تاپ‌هایی که تاریخ عرضه‌شان به اواخر دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی برمی‌گردد مشاهده کرده بودیم.

جالب است که این لپ تاپ بسیار قدیمی توانسته پیش‌نیازهای جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت را داشته باشد و ویندوز ۱۱ را اجرا کند. روی صفحه‌ی دسکتاپ هیچ اثری از واترمارک System requirements not met دیده نمی‌شود.

در هر صورت آنچه اپل از لپ‌تاپ‌های ویندوزی نمایش داده محصولی بسیار قدیمی است که دربرابر لپ‌تاپ‌های امروزی اپل هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

این نخستین باری نیست که اپل چنین کاری می‌کند. این شرکت قبلاً بارها برای نمایش سرویس‌هایش روی پلتفرم‌های رقیب، از محصولاتی با ظاهر قدیمی استفاده کرده است. اپل سال گذشته برای نمایش قابلیت‌های چندپلتفرمه‌ی FaceTime، موبایلی اندرویدی نمایش داد که از طراحی قدیمی بهره‌مند بود و در بالای آن بریدگی قطره‌ای‌شکل ناهنجاری دیده می‌شد.

دستگاه‌های اندرویدی امروزی اکثراً حاشیه‌ی بسیار کمی دارند و به طراحی مدرن مزین هستند. آنچه در تصویر می‌بینید حاصل ترکیب بدترین المان‌های طراحی گوشی‌های اندرویدی در چند سال اخیر است.

از قرار معلوم اپل قبلاً از لپ تاپی که در WWDC 2022 به نمایش گذاشت، برای به تصویر کشیدن قابلیت‌های سرویس‌هایش استفاده کرده است. در سال ۲۰۱۵ از تصویر همین لپ تاپ قدیمی برای نمایش قابلیت‌های اپل موزیک در پلتفرم‌های متفرقه استفاده شد. اپل همچنین نسخه‌ی اندروید اپل موزیک را روی موبایلی قدیمی نمایش داد.