سامسونگ اخیراً از اولین شبکه‌ی ۵G خصوصی خود رونمایی کرد. از این شبکه برای اتصال ربات‌های خودمختار به یک سرور داخلی برای خدمت به سازمان‌ها مختلف استفاده می‌شود.

همانطور که می‌دانید در حال حاضر دورنمایی آینده در اختیار فناوری ۵G است. این فناوری برای کاربردهایی مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و همچنین اینترنت اشیاء (IoT) مورد استفاده قرار گرفته است. در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها فناوری ۵G تاکنون بیشتر برای افزایش سرعت اتصال به اینترنت کاربرد داشته است، اما اینطور که پیداست سامسونگ اخیراً کاربرد دیگری برای آن یافته است.

غول کره‌ای دنیای تکنولوژی به تازگی اولین شبکه‌ی ۵G تجاری و خصوصی خود را توسعه داده و آن را در اختیار شرکت Naver که یکی دیگر از شرکت‌های تکنولوژی بزرگ کره است، قرار داده است. این سرویس جدید به ربات‌های خودمختار اجازه می‌دهد در ساختمان مرکزی کمپانی Naver در شهر سئول حرکت کنند و به کارکنان شرکت در کارهایی مانند دریافت پکیج‌های پستی و تحویل غذا و حتی قهوه کمک کنند.

بر اساس گزارش اخیر، دفتر مرکزی شرکت Naver هم‌اکنون ۴۰ تا از این ربات‌ها را در سه طبقه‌ی خود به خدمت گرفته است و برنامه دارد تا پایان سال جاری صدها ربات دیگر برای خدمت در هر ۳۶ طبقه‌ی ساختمان مرکزی خود اضافه کند.

تمام این ربات‌ها به یک سرور کلاد متصل هستند که این سرور به عنوان مغز مشترک آن‌ها عمل می‌کند و پردازش‌های لازم برای عملکرد هر ربات را انجام می‌دهد. شبکه‌ی ۵G خصوصی سامسونگ نیز به عنوان شبکه‌ی عصبی عمل می‌کند که اتصال بی‌سیم این ربات‌ها به سرور کلاد و کنترل آنی هزاران ربات را بر عهده دارد.

شبکه‌ی ۵G سامسونگ از Samsung Compact Core و رادیوهای ۵G با پشتیبانی از باندهای فرکانسی ۴.۷ و ۲۸ گیگاهرتز بهره می‌برد که به صورت مخصوص برای شبکه‌های خصوصی طراحی شده‌اند.

یکی از مدیران اجرایی شرکت سامسونگ، آقای Yong Chang، مدعی شد سامسونگ به همکاری با شرکت‌های دولتی ادامه می‌دهد تا از این شبکه برای کاربردهای دیگری مانند حمل و نقل عمومی، بیمارستان‌ها و مدارس هم استفاده شود. چندی پیش و در جریان رویداد CES2022 نیز سامسونگ طی یک ویدئو قابلیت های این ربات ها به نمایش گذاشته بود که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید.

 
نظر شما در مورد شبکه‌ی ۵G خصوصی سامسونگ و ربات‌های خدمتکار متصل به آن چیست؟ آیا شما با حضور ربات‌ها در سازمان‌های دولتی و شرکت‌ها موافقید یا خیر؟