اندروید خالص در گوشی‌های پیکسل روان‌ترین نسخه‌ی اندروید است؛ اما One UI سامسونگ و MIUI شیائومی در نگاه اول هیجان‌انگیزتر به‌نظر می‌رسند.
 
سامسونگ و شیائومی هر سال پس از انتشار نسخه‌ی خالص اندروید، این سیستم‌عامل را به شیوه‌ی خودشان اصلاح و به One UI و MIUI تبدیل می‌کنند. این دو پوسته‌ی سفارشی بر‌پایه‌ی نسخه‌ی خالص اندروید توسعه داده می‌شوند و افزون‌بر اپلیکیشن‌های اختصاصی، ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

اندروید خالص روان‌ترین تجربه‌ی این سیستم‌عامل را ارائه می‌دهد؛ چون نرم‌افزار اضافی ندارد و میزبان دو فروشگاه مجزا برای دانلود اپلیکیشن نیست. One UI و MIUI از فروشگاه‌های اختصاصی سامسونگ و شیائومی برای اپلیکیشن، تم و… میزبانی می‌کنند.

نسخه‌ی خالص اندروید با رابط‌های کاربری One UI و MIUI در زمینه‌های دیگری مثل انیمیشن نیز تفاوت دارد. اندروید خالص انیمیشن‌هایی بسیار روان دارد و تا حدی ما را یاد انیمیشن‌های iOS می‌اندازد. سامسونگ و شیائومی نیز در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارند؛ اما One UI و MIUI به‌اندازه‌ی اندروید خالص روان نیستند.

اندروید خالص از‌لحاظ شخصی‌سازی نیز یک سر‌و‌گردن بالاتر از پوسته‌های اختصاصی سامسونگ و شیائومی قرار می‌گیرد. هر سه نسخه‌ی یادشده از اندروید، در حوزه‌ی امنیت مشابه هم هستند.