دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

انتشار تصویری که «نبوغ» از مریخ‌نورد «استقامت» گرفت

انتشار تصویری که «نبوغ» از مریخ‌نورد «استقامت» گرفت

بالگرد مریخی ناسا با نام نبوغ(Ingenuity) در روز سوم اوت تصویری از شریک خود در سیاره سرخ ثبت کرد که به تازگی منتشر شده است.

به نقل از اسپیس، استقامت در بخش بالایی عکس تقریبا خارج از کادر است. در این زمان نبوغ حدود ۱۶ فوت(پنج متر) بالاتر از خاک قرمز مریخ قرار داشت. بالگرد نبوغ در طول انجام پنجاه و چهارمین پروازش بر فراز سیاره‌ی سرخ، مریخ‌نورد استقامت را ملاقات کرد.

برخلاف سایر ماموریت‌ها، پرواز روز سوم اوت یک مسابقه پیشاهنگی برای کمک به فعالیت‌های علمی استقامت نبود. طبق گزارش پرواز نبوغ، این پرواز تنها ۲۴ ثانیه طول کشید و به حداکثر ارتفاع ۱۶ فوت(پنج متر) رسید و هیچ سطحی را پوشش نداد.

تیم ماموریت این پرش کوتاه و ساده را در تلاش برای کمک به درک آنچه در طول پرواز قبلی نبوغ رخ داد که به طور غیرمنتظره‌ای کوتاه انجام شد، طراحی کردند.

قرار بود پرواز روز ۲۲ ژوئیه ۱۳۶ ثانیه طول بکشد و چندین مانور پیچیده داشته باشد. با این حال، نبوغ تنها ۷۴ ثانیه در آسمان باقی ماند و چیزی باعث فعال شدن برنامه‌ی اضطراری پرواز و فرود نبوغ شد.

تدی تزانتوس(Teddy Tzanetos) از تیم نبوغ، می‌گوید: از اولین پرواز، ما برنامه‌ای به نام «LAND_NOW» به فارسی: هم‌ اکنون فرود بیا را در آن گنجانده‌ایم که برای فرود بالگرد در سریع‌ترین زمان ممکن طراحی شده است.

او افزود: در طول پرواز پنجاه و سوم ما با یکی از این موارد مواجه شدیم و بالگرد طبق برنامه کار کرد و فرود فوری را انجام داد.

انتشار تصویری که «نبوغ» از مریخ‌نورد «استقامت» گرفت

به هر حال، پرواز پنجاه سوم، اولین پرش برای نبوغ در نزدیک به سه ماه بود. این پهپاد کوچک برای مدتی طولانی روی سطح قرار داشت زیرا سطح ناهموار در کف دهانه‌ی جیزرو(Jezero) مریخ، ارتباط آن با «استقامت» را مسدود کرده بود. لازم به ذکر است که همه‌ی دستورات و رله‌های داده از «نبوغ» از طریق مریخ‌نورد «استقامت» به سمت زمین هدایت می‌شوند.

تزانتوس و همکارانش فکر می‌کنند که می‌دانند چه چیزی باعث فعال شدن برنامه‌ی «هم‌ اکنون فرود بیا» شده است. تصاویر دوربین ناوبری نبوغ احتمالا با واحد اندازه‌گیری اینرسی آن که به بالگرد کوچک کمک می‌کند موقعیت، سرعت و جهت خود را تعیین کند، همگام نبوده است.

این اتفاق در اواخر ششمین پرواز نبوغ در ماه مه سال ۲۰۲۱ نیز اتفاق افتاد. مقامات ناسا به سرعت در بیانیه‌ای اعلام کردند که تیم ماموریت یک نرم افزار را برای رسیدگی به این مشکل آپلود کرده، اما ظاهرا این نرم‌افزار اضافی نمی‌توانست با آنچه در پرواز پنجاه و سوم رخ داده است، مقابله کند.

تزانتوس می‌گوید: در حالی که امیدوار بودیم هرگز برنامه‌ی LAND_NOW را راه‌اندازی نکنیم، این پرواز یک مطالعه موردی ارزشمند است که به نفع هواپیماهای آینده خواهد بود که در دنیاهای دیگر کار می‌کنند.

محققان در حال کار برای درک بهتر آنچه در پرواز ۵۳ رخ داده است، هستند و با موفقیت پرواز ۵۴، ما مطمئن هستیم که فرزند ما آماده است تا به اوج گرفتن در مریخ ادامه دهد.

نبوغ و استقامت در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ همراه یکدیگر روی سطح دهانه‌ی جیزرو فرود آمدند. بالگرد نبوغ به سرعت ماموریت اصلی خود را انجام داد که یک نمایش فناورانه با پنج پرواز بود. سپس به سوی آغاز یک ماموریت طولانی حرکت کرد که طی آن در حال پیشاهنگی برای تیم «استقامت» است.

این اولین بار نیست که فعالیت‌های نبوغ به ثبت عکسی از استقامت منجر می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *