کارشناس می گوید کودکان به زودی بیش از دو والدین بیولوژیک خواهند داشت

به گزارش دیجیزا به نقل از سایت فوتوریسم، امکان تولد فرزند با بیش از دو والد وجود خواهد داشت. این داستان علمی تخیلی نیست بلکه پژوه ای با نام پروژه آینده است. ما با شکستن قالب‌های ژنتیکی که تاکنون اجزای سازنده زندگی بشر را تشکیل می‌داده، فاصله زیادی نداریم. در مصاحبه ای جامع با واشنگتن پست، امی وب پیش بینی کرد که علم تولید مثل به طور قابل توجهی روش بچه دار شدن ما را تغییر می دهد – و حتی ممکن است حداکثر تعداد والدین بیولوژیکی را که یک فرد می تواند داشته باشد تغییر دهد. وب در مورد کتاب جدیدش «ماشین پیدایش» که با همکاری ژنتیک اندرو هسل نوشته شده است، گفت: «آنچه در اینجا درباره آن صحبت می کنیم، فناوری است که توانایی ما را برای انتخاب بیشتر و طراحی عمدی زندگی باز می کند. شاید این بدان معنا باشد که یک فرد از مواد ژنتیکی خود برای جنین استفاده می کند. این موضوع فرصت‌هایی را برای انتخاب ویژگی‌های بیش از دو والدین باز می کند.» این موضوع بدین معنی است که والد انتخاب کند از صفات خوب افراد دیگر برای فرزند خود بحره ببرد.

نویسنده و مؤسس مؤسسه مشاوره Future اذعان کرد که در حالی که دانشمندان و پیشگویان آینده نگر مانند هنوز از کاربردهای کامل فناوری ویرایش ژن مانند CRISPR مطمئن نیستند. 

اما او به “احتمال ها” و “امکانات” اعتقاد دارد. اختیاری بودن که به زودی برای کسانی که تصمیم به تولید مثل می‌کنند می‌تواند قابل توجه و سودمند باشد. مثل همیشه، مسئله مهندسی ژنتیک اغلب مستقیماً به بحث در مورد پتانسیل سوء استفاده دولتی منجر می شود. اما وب این نگرانی‌ها را رد کرد و به WaPo گفت: «همه مسیرها به اصلاح نژاد منتهی می‌شوند». «مزایای ژئوپلیتیکی آن شاید باعث شود که برخی کشورها با بالا بردن هوش و ویژگی‌های فیزیکی جمعیت خود برای آن تلاش کنند، این بدان معنا نیست که ما باید عمده فروشی زیست‌شناسی مصنوعی را رد کنیم. فکر آسان‌تر کردن بارداری برای افرادی که واقعاً می‌خواهند پدر مادر شوند، چیزی است که ما باید از آن استقبال کنیم. در حال حاضر، ایجاد کودک به شانس و خوشبختی یا پول کافی برای چرخه های [لقاح آزمایشگاهی] زیادی بستگی دارد. بچه دار شدن در سال ۲۰۲۲ بسیار سخت است. اما نباید اینطور باشد.» این واقعاً چشم‌اندازی هیجان‌انگیز است. هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور، طراحی و سرمایه گذاری فناوری ای را نداشته باشیم که باردار شدن، حمل جنین و زایمان را به همان اندازه ایمن کند که مثلاً برای جراحی زیبایی انجام می شود.