سرانجام یکی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس تأیید کرد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ حقوق ورودی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار افزایش یافته است. به این ترتیب از سال آینده شاهد افزایش قیمت تمام شده گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار خواهیم بود که عمدتاً پرچم‌دار هستند. جزئیات را در دیجیزا بخوانید.

حقوق ورودی ۷ میلیون تومانی یک گوشی هزار دلاری در سال ۱۴۰۲
رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲، درباره جلسه دیروز عصر کمیسیون مزبور به ایلنا گفت: حقوق ورودی رویه تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می‌شود.

به این ترتیب شاهد افزایش ۳ درصدی حقوق ورودی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به کشور خواهیم بود که میزان رشد آن قابل توجه است. برای نمونه این رقم در خصوص یک گوشی ۶۰۰ دلاری، هجده دلار یا معادل حدود ۸۰۰ هزار تومان است که ۱۵ درصد آن جمعاً ۴ میلیون تومان می‌شود.

بر همین اساس حقوق ورودی یک گوشی ۱۰۰۰ دلاری با نرخ ارز امروز حدود ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره واردات گوشی افزود:  واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد. واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز مشمول این حکم می‌شود و مانند سرزمین اصلی است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد جدای از عوامل همیشگی، سال آینده به طور قطع شاهد افزایش قیمت تمام شده گوشی‌های هوشمند برای شهروندان باشیم.

نگارنده معتقد است با وجود تلاش هایی که برای ممنوعیت واردات کالاهای ارزبر چون گوشی های پرچمدار صورت می گیرد، سود سرشار آنها باعث می شود در نهایت واردات چنین محصولاتی در سال ۱۴۰۲ هم تداوم داشته باشد که افزایش حقوق گمرکی خود گواه آن است.