موشک «فالکون ۹» در جدیدترین پرتاب خود، به یک رکورد جدید در زمینه استفاده مجدد از موشک دست یافت و ۲۲ ماهواره «استارلینک» را به مدار فرستاد.

به نقل از اسپیس، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) به تازگی رکورد جدیدی را در استفاده مجدد از موشک ثبت کرده است. یک موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) روز نهم ژوئیه ساعت ۲۳:۵۸ شب به وقت منطقه زمانی شرقی، از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا بلند شد و ۲۲ ماهواره «استارلینک»(Starlink) را به مدار پایین زمین فرستاد.

به گفته اسپیس‌ایکس، این شانزدهمین پرتاب برای تقویت‌کننده مرحله اول فالکون ۹ بود و یک پرتاب رکوردشکن به شمار می‌رود.

این تقویت‌کننده فقط ۸.۵ دقیقه پس از بلند شدن، برای شانزدهمین فرود خود به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس فرود آمد.

مرحله بالایی فالکون ۹، ۲۲ ماهواره استارلینک را به سمت بالا برد. این گروه ماهواره طبق برنامه‌ریزی باید ۶۲ دقیقه پس از پرتاب، در مدار پایین زمین مستقر شده باشند.

استفاده مجدد از فالکون ۹ اسپیس ایکس ۱۶ مرتبه شد

این ۲۲ ماهواره موسوم به «V۲ Minis»، نسخه جدیدتر و قوی‌تر ماهواره‌های پهن‌باند اسپیس‌ایکس هستند. آنها بزرگ‌تر از نسخه قبلی استارلینک هستند و حدود ۵۰ عدد از آنها را می‌توان روی یک فالکون ۹ قرار داد اما در مقایسه با جدیدترین ماهواره‌های V۲ که قرار است با موشک غول‌پیکر «استارشیپ»(Starship) پرتاب شوند، «مینی» به شمار می‌روند.

اسپیس‌ایکس در ماه فوریه از طریق توییتر خود اعلام کرد: ماهواره‌های V۲ Minis، فناوری‌های کلیدی را در خود جای داده‌اند که به آنها امکان می‌دهد تا چهار برابر ظرفیت ماهواره‌های پیشین را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *