احتمالا هیچ کسی نمی تواند تصور کند که در دنیای جانوران آبزی نیز شرایطی مشابه دعوای خیابانی انسان ها رخ داده و به سمت هم اشیایی را پرتاب کنند. به تازگی تصاویر یک دوربین زیر آب نشان می دهد اختاپوس ها این کار را انجام می دهند.

محققان استرالیایی موفق شدند با دوربین های اقیانوسی خود، تصاویر دو اختاپوس را شکار کنند که به سمت یکدیگر اشیایی پرتاب می کنند.

گفتنی است این موجودات اعماق دریا برای اولین بار در حال پرتاب گل و لای و اشیای موجود در بستر دریا به سمت یکدیگر و اطراف خود فیلمبرداری شدند.

دانشمندان این کشف را زمانی انجام دادند که رفتار اختاپوس های غمگین (Octopus tetricus)  را در سواحل خلیج جرویس در نیو ساوت ولز استرالیا ثبت می کردند.

محققان این فیلم‌ های ۲۴ ساعته را در چند روز تجزیه و تحلیل کرده و ۱۰۲ مورد پرتاب زباله را در یک گروه ده تایی از اختاپوس ها پیدا کردند.

این موجودات موادی مانند پوسته صدف ها را جمع آوری و با کمک ساختاری لوله ای شکل که می تواند آب را به سرعت خارج کند، آن ها را از میان بازوهای خود و در آب پرتاب کردند. به گزارش دیجیزا، برای انجام پرتاب‌ها، اختاپوس‌ها باید سیفون طبیعی بدن خود خود را در موقعیتی غیرعادی قرار می ‌دادند که نشان می ‌داد این رفتار عمدی بوده است. هر دو جنس نر و ماده در پرتاب زباله شرکت داشتند اما ماده ها در واقع دو سوم پرتاب ها را انجام دادند.

 محققان در این مطالعات دریافتند تقریباً نیمی از پرتاب‌ ها در حین یا حول و حوش زمانی بود که این موجودات با سایر اختاپوس ‌ها تعامل داشته و رفتارهایی مانند کاوش یا تلاش ‌های جفت ‌گیری رخ داده است. بررسی های آماری نشان داد حدود ۱۷ درصد پرتاب ها به اختاپوس دیگری برخورد کرد.

محققان می گویند:اگرچه تعیین هدف اختاپوس هایی که زباله ها را در آب پرتاب می کنند، دشوار است، به نظر می رسد که حداقل در برخی زمینه های اجتماعی، این موجودات قادر به هدف قرار دادن اختاپوس های دیگر هستند. این نوع رفتار قبلاً فقط در تعداد کمی از حیوانات غیر انسانی مشاهده شده است.

در این میان شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد برخی از این پرتاب‌ ها که به دیگران برخورد می ‌کنند، هدفمند هستند و نقش اجتماعی دارند.

شرح کامل این یافته ها در آخرین شماره مجله تخصصی PLoS ONE منتشر شده است.