برند بریتانیایی مک مورتری اتوموتیو با یک خودروی عجیب اما دوست‌داشتنی به فستیوال سرعت گوودوود بازگشته است. مک مورتری اسپیرلینگ در سال ۲۰۲۱ معرفی شد اما امسال به دنبال پشت سر گذاشتن هرچه سریع‌تر تپه‌های گوودوود بوده و رکورد جدیدی را نیز بر جای می‌گذارد. مک مورتری اسپیرلینگ یک خودروی پیست کاملاً الکتریکی و تک‌نفره است که ادعای بزرگی یعنی سریع‌تر بودن نسبت به بوگاتی شیرون را مطرح می‌کند. در واقع این خودروساز می‌گوید برای ثبت شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت فقط به کمتر از ۱.۵ ثانیه زمان نیاز خواهد بود. حداکثر سرعت این خودرو نیز به ۲۴۱ کیلومتر در ساعت می‌رسد. این شرکت قدرت تولیدی اسپیرلینگ را اعلام نمی‌کند اما می‌گوید نسبت قدرت به وزن آن به ۱۰۰۰ اسب بخار به ازای هر تن می‌رسد و وزن خودرو نیز زیر یک تن خواهد بود.

البته آنچه باعث تمایز واقعی اسپیرلینگ می‌شود دو توربین است که هوا را از زیر خودرو می‌کشند. این سیستم باعث ایجاد داون فورس آنی بر اساس درخواست راننده می‌شود و حتی تا دو برابر وزن خودرو یعنی ۲ تن نیروی رو به پایین ایجاد می‌کند. با این تفاسیر، اسپیرلینگ در سرعت ۲۴۱ کیلومتر در ساعت دو برابر یک خودروی فرمول یک داون فورس خواهد داشت. توسعه این خودرو را مکس چیلتون راننده اسبق فرمول یک هدایت کرده است و مک مورتری اتوموتیو می‌خواهد رکورد کلی جدیدی را در فستیوال سرعت گوودوود ثبت کند. رکورددار فعلی این رویداد خودرویی فولکس‌واگن I.D. R با زمان ۳۹.۹ ثانیه است که رکورد خودش را شکست.

توماس یاتس مدیر مک مورتری اتوموتیو می‌گوید:

هدف ما پیروزی در این رویداد خواهد بود و حس می‌کنیم این رکورد در دسترس است. البته این خاصیت موتور اسپرت بوده و هیچ‌چیزی تضمین شده نیست اما ما محصولی کاملاً رقابتی مهیا کرده‌ایم. آخرین باری که یک خودروی دارای توربین در موتور اسپرت مسابقه داد زمانی بود که نیکی لائودا حرف اول را در گرندپری ۱۹۷۸ سوئد زد.