تهدید‌ هوش مصنوعی موضوع جدیدی نیست و بسیاری نگران روزی هستند که هوش مصنوعی بتواند ما را شکست دهد. اما آیا واقعا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ در این صورت چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد؟ در این ویدیو به همین سوال پاسخ می‌دهیم.

اگر پیگیر خبرهای تکنولوژی باشید، تقریبا هر روز با خبرهای جدیدی در مورد پیشرفت‌های حیرت‌انگیز هوش مصنوعی روبرو می‌شوید. به عنوان مثال یکی از این پروژه‌های جذاب DALL-E 2 نام دارد.

این پروژه یکی از محصولات شرکت مشهور OpenAI است که در زمینه‌ی هوش مصنوعی ید طولایی دارد. به بیان ساده این پروژه می‌تواند عبارت‌های توصیفی را از کاربر دریافت کند و در عرض فقط چند ثانیه، یک عکس یا نقاشی بر اساس این عبارت را به شما تحویل می‌دهد. به عنوان مثال در سایت مربوط به این پروژه، تصویر زیر به عنوان نتیجه‌ی عبارت «یک نقاشی به سبک مونالیزا از یک بز که دارد با آیپد از خود عکس می‌گیرد» ارائه شده است.

همانطور که می‌بینید چنین جمله‌ای اصلا ساده نیست ولی DALL-E 2 به لطف شبکه‌های عصبی و بانک تصاویر که در اختیار دارد، می‌تواند جمله را به خوبی تجزیه و تحلیل کند و تصاویر شگفت‌انگیزی را به دست کاربر برساند. گوگل هم مدتی قبل از پلتفرم Imagen رونمایی کرد که چنین کاری را انجام می‌دهد. البته پیشرفت هوش مصنوعی به این حوزه محدود نمانده و مثلا می‌توانیم به کپی کردن صدای افراد مشخص اشاره کنیم. به طور مشخص مثلا چند دقیقه از صدای فرد را به سیستم هوش مصنوعی می‌دهید، سپس این سیستم با صدای فرد موردنظر می‌تواند انواع متن‌ها را بخواند.

در رابطه با اینکه چقدر تا شکست خوردن از هوش مصنوعی باقی مانده، برخی کارشناسان بر این باور هستند که الگوریتم‌های چنین سیستم‌هایی توسط انسان‌ها توسعه پیدا می‌کنند و در نتیجه هوش مصنوعی نمی‌تواند بر انسان‌ها غلبه کند. با وجود اینکه در آینده شغل‌های مربوط به توسعه‌ی هوش مصنوعی چندین برابر می‌شود، اما از سوی دیگر واقعیت این است که هزاران شغل هم از بین خواهند رفت. در ضمن هوش مصنوعی می‌تواند تعاملات انسانی را هم تغییر دهد.

با توجه به پیشرفت‌های به دست آمده، به نظر می‌رسد هوش‌ مصنوعی‌ و ربات‌ها حضور بسیار بیشتری در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها خواهند داشت و دیر یا زود باید به حضور آن‌ها عادت کنیم. اما با توجه به شواهد موجود، به نظر می‌رسد هوش‌ مصنوعی‌ نمی‌تواند انسان‌ها را شکست دهد.

به نظر شما سرنوشت ارتباط انسان و هوش مصنوعی به کجا ختم می‌شود؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.