Robert Scoble، افشاگر حوزه AR، معتقد است که اپل از یک موتور جستجو وب کاربرمحور جدید مشابه موتور جستجوی گوگل رونمایی خواهد کرد؛ اما این معرفی ممکن است تا شش ماه آینده و ژانویه ۲۰۲۳ به‌طول بینجامد.

شایعات مبنی‌بر ایجاد یک رقیب برای موتور جستجوی گوگل توسط اپل، چیز جدیدی نیست. بااین‌حال، اکنون رابرت اسکابل همه چیزهایی را که فکر می‌کند اپل در شرف راه‌اندازی آن است، از بازه‌ی زمانی WWDC گرفته تا سال آینده، شرح داده و بار دیگر به شایعه راه‌اندازی موتور جستجوی این شرکت نیز، واکنش نشان داده است.

اسکوبل جزئیات بیشتری را در تاپیک توییتر خود ارائه نمی‌دهد، اما به TechRadar Pro گفته است که این موضوع را تا حدی بر اساس گفتگو با منابع داخلی اپل و تا حد زیادی نیز بر اساس استنباط شخصی خود مطرح می‌کند.

پیش از این اسکوبل گفته بود که اپل در WWDC 2022 ارجاعاتی به هدست واقعیت افزوده خود، خواهد داشت. بااین‌حال، او در توییت دیگری می‌نویسد: «هر چیزی را که در مورد اپل می‌گویم، به‌طور دقیق درنظر نگیرید؛ اما اطلاعاتی دارم.»

پیشینه‌ای برای جایگزینی سرویس گوگل توسط اپل وجود دارد. این شرکت درابتدا برنامه نقشه گوگل را به‌نفع اپلیکیشن شخصی خود کنار گذاشت که البته نتیجه‌ی آن چندان مطلوب نبود.

به‌علاوه اپل درحال‌حاضر یک موتور جستجو دارد که سیری و Spotlight را تقویت می‌کند. بنابراین به‌نظر نمی‌رسد که این شرکت آن را به یک سرویس جستجوی عمومی کامل به سبک گوگل گسترش دهد.

اگر اپل این موتور جستجوی عمومی را برای کاربران راه‌اندازی کند، احتمالاً مقدار زیادی پول از دست خواهد داد. زیرا قبلاً گزارش شده بود که گوگل انتظار دارد در طول سال ۲۰۲۱ به اپل ۱۵ میلیارد دلار بپردازد تا به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در iOS باقی بماند.

در آن زمان، پیشنهاد شد که گوگل این مبلغ را پرداخت می‌کند تا از دست ندادن وضعیت موتور جستجوی پیش‌فرض خود به مایکروسافت بینگ جلوگیری کند.

نظر شما پیرامون احتمال راه‌اندازی یک موتور جستجو وب توسط اپل برای رقابت با گوگل چیست؟