دانشمندان در مجله‌ی Annals of Anatomy گزارش کرده‌اند که یک لایه‌ی ماهیچه‌ای جدید را در بدن انسان شناسایی کرده‌اند. این لایه‌ در فک پایینی قرار دارد و نقش مهمی در جویدن غذا دارد.

این لایه‌ی ماهیچه‌ای درون ماهیچه‌ی اصلی فک قرار دارد و بین قسمت انتهایی استخوان چانه و فک پایینی قرار گرفته است. برای اینکه بفهمید ماهیچه‌ی اصلی فک کجا قرار دارد، فقط لازم است در هنگام جویدن غذا انگشت خود را زیر فک خود نگه دارید.

تا کنون دانشمندان تصور می‌کردند این ماهیچه از دو لایه تشکیل شده است که یک لایه در عمق قرار دارد و یک لایه روی آن قرار گرفته است. با این حال، برخی از کتاب‌های مربوط به آناتومی انسان این موضوع را مطرح کرده بودند که شاید لایه‌ی ماهیچه‌ای سومی نیز در این نقطه وجود داشته باشد. دانشمندان دانشگاه بازل سوئیس برای بررسی این موضوع تحقیقاتی جامعی در این زمینه انجام دادند و در نهایت توانستند وجود لایه‌ی سوم را اثبات کنند.

لایه‌ی سوم از نظر محل قرارگیری و عملکرد نسبت به دو لایه‌ی اصلی قابل تشخیص است. این لایه در برقرار کردن ثبات فک پایینی اهمیت بالایی دارد. در واقع این لایه ماهیچه است که فک پایینی را به سمت عقب برمی‌گرداند.

دانشمندان برای اثبات وجود این لایه‌ی ماهیچه‌ای، ۱۲ سر بریده شده و نگهداری شده در فرمالدهید به همراه سی‌تی اسکن تهیه شده از ۱۶ جسد تازه و همچنین MRI یک انسان زنده را در اختیار داشتند و توانستند به این کشف جدید دست پیدا کنند و همچنین بفهمند که مکان این لایه‌ی ماهیچه‌ای جدید کجاست و عملکرد آن چیست.

این یافته نه تنها از نظر آناتومی اهمیت بالایی دارد، بلکه از نظر بالینی نیز می‌تواند مهم محسوب شود. شناخت ماهیچه‌ی قسمت فک و صورت می‌تواند در بهبود عمل‌های جراحی این ناحیه و همچنین یافتن درمان‌های مربوط به فک پایینی کمک کننده باشد.

تا کنون در بین عموم دانشمندان علم زیست‌شناسی این تصور وجود داشته است که تحقیقات مربوط به آناتومی بدن انسان کامل شده و چیز جدیدی در این تحقیقات کشف نخواهد شد. با کشف این لایه‌ی ماهیچه‌ای کوچک باید دریافت که بدن انسان هنوز ناشناخته‌های زیادی درون خود دارد و جا دارد تحقیقات بیشتری در مورد آن صورت گیرد.