دیجیزا/ در یک اتفاق جالب، یک فروشگاه خارجی بزرگ آمار خرابی کارت‌های گرافیک مختلف را اعلام کرد که ظاهراً نشان می‌دهد میزان خرابی کارت‌های AMD بسیار بیشتر از انویدیا است. جالب‌تر اینکه نرخ خرابی کارت گرافیک پرچم‌دار RTX 2080 Ti بالاتر از هر محصول دیگری عنوان شده است. جزئیات جالب از نرخ خرابی کارت‌های گرافیک را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

تمامی سازندگان کارت گرافیک همواره میزان مرجوعی و خرابی کارت‌های خود را پنهان می‌کنند تا به فروش آنها لطمه نزند. همچنین در نبود آمار رسمی، به راحتی برندها می‌توانند مدعی پایین‌ترین میزان خرابی شوند.

بزرگ‌ترین فروشگاه قطعات کامپیوتر آلمان که Mindfactory نام دارد، آمار نرخ مرجوعی (RMA) کارت‌های گرافیک مختلف موجود در این فروشگاه را منتشر کرد. اطلاعات ارائه شده نرخ خرابی کارت‌های گرافیک سری AMD Radeon 5000 (کارت 5500 XT و بالاتر از آن) و Turing انویدیا (کارت GTX 1660 Ti و بالاتر از آن) را نشان می‌دهد.

پیش از اینکه سراغ میزان خرابی کارت‌های گرافیک برویم، آمار ارائه شده نشان می‌دهد خریداران آلمانی با فاصله بسیار زیاد کارت‌های گرافیک انویدیا را بر AMD ترجیح می‌دهند. در مدت تهیه این آمار فروشگاه Mindfactory جمعاً تعداد 76,280 عدد کارت گرافیک انویدیا فروخته است اما میزان فروش AMD تنها 44,100 عدد بوده است.

 

بر اساس آمار ارائه شده، بیشترین خرابی و مرجوعی مربوط به کارت گرافیک پرچم‌دار GeForce RTX 2080 Ti انویدیا است. از میان 8890 کارت RTX 2080 Ti فروخته شده، تعداد 475.30 کارت بازگردانده شده‌اند که بیانگر نرخ خرابی 5.35 درصد است.

 

جدول بالا به خوبی نرخ خرابی کارت‌های گرافیک RTX 2080 Ti برندهای مختلف را نشان می‌دهد. با این حال علت مرجوعی عنوان نشده است. دومین کارت گرافیک با بیشترین نرخ مرجوعی باز هم متعلق به انویدیا بوده و مدل GeForce RTX 2080 با نرخ مرجوعی 3.63 درصد است.

سومین کارت گرافیک با بالاترین نرخ خرابی AMD 5700 است که نرخ خرابی آن 3.60 درصد بوده است.

 

جدول بالا نرخ خرابی برندهای مختلف کارت های گرافیک انویدیا و AMD را نشان می دهد.

جالب اینکه مجموع کارت‌های مرجوع شده انویدیا 1,607 عدد بود که بیشتر از AMD با 1,452 کارت مرجوع شده است. اما اگر میزان فروش را وارد معادله کنیم، نرخ خرابی کارت‌های انویدیا از مجموع کارت های به فروش رفته 2.1 درصد و نرخ خرابی کارتی‌های AMDا3.3 درصد یا نزدیک به 50 درصد بیشتر بوده است. به این ترتیب ظاهراً آمار ارئه شده از سوی Mindfactory نشان می دهد نرخ خرابی کارت‌های گرافیک AMD بسیار بالاتر از انویدیا است.

حالا که همه آمارها را مشاهده کردید، باید چند نکته را یادآور شویم. نخست اینکه در آمار ارائه شده از سوی فروشگاه Mindfactory تنها کارت‌های گرافیک چند برند محدود یافت می‌شود؛ برای نمونه خبری از کارت‌های گرافیک ASUS نیست.

در عین حال باید توجه داشت ممکن است نرخ خرابی در یک سری ساخت خاص از یک کارت گرافیک بالا باشد، بنابراین یک‌باره نرخ خرابی یک کارت گرافیک می‌تواند بالا برود.