دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

آخرین ماه‌گرفتگی کامل ۲۰۲۲ به روایت تصویر

آخرین ماه‌گرفتگی کامل ۲۰۲۲ به روایت تصویر

ماه طی آخرین ماه گرفتگی کامل سال ۲۰۲۲ در روز هشتم نوامبر(۱۷ آبان) در سایه زمین فرود رفت و منظره شگفت‌انگیزی را رقم زد و تصاویر زیبایی از این پدیده منتشر شده است.

  به نقل از اسپیس، ماه‌گرفتگی موسوم به ماه‌گرفتگی “Beaver Blood Moon”، قمر زمین را به رنگ قرمز مسی وهم‌آوری تبدیل کرد و این پدیده در سراسر آمریکای شمالی و بخش‌هایی از استرالیا، آسیا، اقیانوس آرام و آمریکای جنوبی و مرکزی قابل مشاهده بود اگرچه این پدیده در ایران قابل رویت نبود. این دومین و آخرین ماه گرفتگی سال ۲۰۲۲ و آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ بوده است.

ماه‌ گرفتگی روز هشتم نوامبر همزمان با ماه کامل نوامبر رخ داد. در ادامه به تماشای برخی از این تصاویر می‌نشینیم.

مت بلیث(Matt Blyth) این منظره از ماه گرفتگی را درست زمانی که یک هواپیما در حال عبور از روی ماه بود، ثبت کرد. بلیث این تصویر را در حالی گرفت که یک ماه گرفتگی جزئی در سیدنی استرالیا در حال وقوع بود.

دیدار ماه خونین با موشک ماه

ماه گرفتگی خونین زمانی به وقوع پیوست که موشک آرتمیس ۱ ناسا بر روی سکوی پرتاب انتظار آغاز سفر خود به سوی ماه در نوامبر ۲۰۲۲ را می‌کشید. در آن زمان برنامه‌ریزی شده بود که این ماموریت در روز ۱۴ نوامبر(۲۳ آبان) انجام شود اما به دلیل وقوع طوفان‌های استوایی نیکول(Tropical Storm Nicole) این ماموریت تا روز ۱۶ نوامبر(۲۵ آبان) به تعویق افتاد. جوئل کووسکی(Joel Kowsky)، عکاس ناسا هنگام وقوع این پدیده مجموعه‌ای از تصاویر را از موشک غول‌پیکر سامانه پرتاب فضایی(SLS) ثبت کرد.

ماه‌گرفتگی روز هشتم نوامبر به طوری کاملا اتفاقی همزمان با آغاز روز انتخابات در ایالات متحده آمریکا رخ داد. تصویر بالا توسط بیل کلارک(Bill Clark) ثبت شده و نمایی از ماه‌گرفتگی را در پشت گنبد کنگره ایالات متحده آمریکا پیش از طلوع آفتاب در واشنگتن دی‌سی نمایش می‌دهد.

تصویر دیگری که توسط کلارک ثبت شده نیز ماه‌گرفتگی را پشت مجسمه آزادی در بالای گنبد ایالات متحده نمایش می‌دهد.

ماه گرفتگی کامل در مراحل مختلف روی می‌دهد. این تصویر ترکیبی توسط ریچارد بروکس(Richard Brookes) به گونه‌ای ثبت شده که سیر تکامل ماه گرفتگی را به نمایش در می‌آورد. ماه ابتدا در لبه بیرونی سایه زمین فرو رفت و خسوف جزئی آغاز شد و آرام آرام بیشتر در سایه زمین غرق شد تا زمانی که ماه‌گرفتگی کامل به وقوع پیوست. بروکس این تصویر را در توکیو ژاپن ثبت کرده است.

این تصویر که توسط اسلام دوگرو(Islam Dogru) ثبت شده ماه‌گرفتگی را در شهر نیویورک نشان می‌دهد در حالی که ماه به رنگ قرمز می‌درخشد و چند درخت در پس زمینه دیده می‌شود. در این نمای پیش از طلوع خورشید چندین ستاره نیز در آسمان قابل رویت است.

این تصویر خسوف جزئی را در شانگهای چین نشان می‌دهد. ماه‌گرفتگی خونی به صورت جزئی در بخش‌هایی از نیمکره غربی قابل مشاهده بود.

این تصویر که توسط جیمز مک کیو(James McCue) عکاس نجومی از نیومکزیکو با استفاده از پروژه تلسکوپ مجازی در ایتالیا ثبت شده دو مرحله از خسوف به چشم می‌خورد.

این تصویر خیره‌کننده، خسوف خونین را در میان رنگ‌های پاییزی به نمایش می‌گذارد. اسلام دوگرو این منظره از ماه‌گرفتگی کامل را در شهر نیویورک ثبت کرده که در آن ماه میان دو درخت با برگ‌های نارنجی مایل به سرخ دیده می‌شود.

اسلام دوگرو این منظره از ماه گرفتگی را در حالی ثبت کرده که ماه در مقابل دو تابلوی خیابان در شهر نیویورک می‌درخشد.

در تصویر سمت راست ماه گرفتگی کامل بر فراز پارلمان استرالیا دیده می‌شود و در تصویر سمت چپ خسوف در بالای شهر ملبورن استرالیا به چشم می‌خورد.

ماه گرفتگی کامل در ساحل مانلی سیدنی در تصویری که توسط بروک میشل Brook Mitchell ثبت شده، ‌به چشم می‌خورد. در این تصویر دو موج سوار نیز دیده می‌شوند. اثر گرانشی ماه بر روی زمین باعث ایجاد جذر و مد می‌شود که برای موج‌سواران جالب است.

ماه‌گرفتگی کامل بعدی در روز ۱۴ مارس سال ۲۰۲۵ رخ خواهد و ما همچنین شاهد دو ماه‌گرفتگی جزئی در سال ۲۰۲۳ و دو ماه گرفتگی جزئی دیگر در سال ۲۰۲۴ خواهیم بود.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *